/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

پای سخن دوست/۴۳

تام هاکسلی

 

س: آیا لعن و نفرین در زندگی فرد مسیحی مؤثر واقع می‌شود؟

ج: انکار این واقعیت که شیطان و نیروهای شیطانی براستی مسیحیان را مورد حمله قرار می‌دهند کار عاقلانه‌ای نیست، بنابراین جواب این سؤال به این بستگی دارد که منظورتان از مؤثر بودن چیست. اگر منظور، موفقیت نهایی چنین نیروهایی است، جواب قطعاً منفی است. کتاب‌مقدس چنین تعلیم می‌دهد که مسیحیان در جای‌های آسمانی با عیسی مسیح که بر تمام نیروها و قدرت‌ها احاطه دارد سلطنت می‌کنند. به‌علاوه، کتاب‌مقدس به ما می‌گوید که هیچ چیز نمی‌تواند مسیحیان را از محبت خدا جدا کند. بااینحال این به آن معنا نیست که مسیحیان هیچگاه با حملات شریر مواجه نمی‌شوند و فشار حملات روحانی به هیچ وجه متوجۀ آن‌ها نیست. به همین جهت بسیار مهم است که مسیحیان هر روزه خود را به سلاح‌های روحانی که در افسسیان ۶:‏۱۰-۲۰ ذکر شده است، مجهز سازند.

 

س: آیا مانعی دارد اگر دخترها و پسرهای جوان و ازدواج نکرده با هم (chat) چت کنند؟

ج: کتاب‌مقدس می‌گوید از هر چیزی که ظاهرِ شرارت دارد، بپرهیزید. بنابراین اگر گفتگو با جنس مخالف در چارچوب فرهنگی خاص قابل قبول نیست، قطعاً کار اشتباهی است. در فرهنگ‌های آزادتر نیز مسلماً کار درستی نیست که مردی طوری با دختری طرح دوستی بریزد که در دل او امید به روابط عاشقانه ایجاد شود، در حالی که در واقع قصد ازدواج با آن دختر را ندارد. هیچ فرد مسیحی نباید رابطۀ عاشقانه‌ای را با کسی آغاز کند مگر آنکه قصد ازدواج با او داشته باشد. در غیر این‌صورت، علاوه بر جریحه‌دار کردن احساسات طرف مقابل، هم وقت خود را تلف کرده‌ است، هم وقت و نیروی طرف مقابل را، و هم وقت خدا را.

 

س: قبل از اینکه به عیسی مسیح ایمان بیاورم، با مردی غیرمسیحی نامزد کردم که هنوز هم به مسیح ایمان ندارد. به‌نظر شما اکنون چه کار باید بکنم؟

ج: دیدگاه کتاب‌مقدس در این زمینه کاملاً روشن است: مسیحیان نمی‌توانند با غیرمسیحیان ازدواج کنند. در عمل نیز چنین وصلتی واقع‌بینانه نیست، زیرا یک مسیحی واقعی مشتاق است خداوند را خشنود سازد و بیشتر همشکل مسیح گردد، و حال آنکه یک نفر غیرمسیحی به هیچ وجه چنین علاقه‌ای ندارد. بنابراین دیر یا زود بین زن و شوهر اختلاف و درگیری پیش خواهد آمد. بنابراین پاسخ این است که نمی‌توانید با این شخص ازدواج کنید. اما این بدین معنا نیست که باید بی‌درنگ نامزدی‌تان را با او به هم بزنید. چه بسا نامزدتان براستی همان مرد ایده‌آل شما باشد. اگر احساس می‌کنید او مرد دلخواه شماست، بهترین کار این است که با مهربانی و ملایمت وضعیت خود را به او توضیح دهید (اینکه نمی‌توانید با او ازدواج کنید مگر آنکه تصمیم بگیرد از عیسی مسیح پیروی کند). همچنین خوب است پیام انجیل را با او در میان بگذارید، یا از کسی دیگر بخواهید با او در مورد عیسی مسیح صحبت کند. فراموش نکنید که باید به‌طور جدی برای او دعا کنید، زیرا خدا می‌تواند کارهایی انجام دهد که فوق از درک و تصور ما است. بنابراین صبور باشید.

 

س: دختر خردسال من قبل از دو سالگی درگذشت. آیا به بهشت می‌رود یا به جهنم؟

ج: کسانی که تعمداً به مکاشفۀ محبت خدا در عیسی مسیح پشت کنند و از خدا فاصله بگیرند، به جهنم خواهند رفت. از آنجا که نوزاد یا کودک خردسال هنوز فرصت نداشته که دست به چنین انتخاب تعمدی بزند، منصفانه نخواهد بود که خدا او را به جهنم بفرستد، زیرا خدا، خدایی عادل و منصف است. به‌علاوه، کتاب‌مقدس تعلیم می‌دهد که خدا می‌خواهد با انسان مشارکت داشته باشد، و اینکه خدا از هلاکت (یا به جهنم رفتنِ) هیچ انسانی خشنود نمی‌شود. بنابراین می‌توانیم چنین نتیجه بگیریم که نوزادان یا کودکان خردسال پس از مرگ به جهنم نمی‌روند.

 

س: آیا اگر زن و شوهر در کنار هم به تماشای فیلم‌های سکسی بنشینند گناه است؟

ج: بله. برای اکثر مردها تقریباً غیرممکن است که با مشاهده زنی عریان وسوسه نشوند و با نظری شهوت‌آلود به او نگاه نکنند. و عیسی مسیح فرمود که اگر مردی با نظر شهوت‌آلود به زنی نگاه کند، در دل خود با او زنا کرده است. این موضوع که زن چنین مردی کنار اوست تفاوتی نمی‌کند، بنابراین چنین کاری موجب گناه ‌است. به‌علاوه این کار برای فرزندان و نیز برای هر مسیحی دیگری که از این موضوع باخبر شود الگوی بدی خواهد بود. کتاب‌مقدس می‌گوید که زوج مسیحی باید تنها از یکدیگر لذت و تمتع ببرند، بنابراین به‌جای آنکه به فکر تماشای فیلم‌های مستهجن جنسی باشید، ببینید چطور می‌توانید بیشتر از روابط خود با هم لذت ببرید.

 

س: آیا تولد تازه واقعه‌ای تدریجی و مرحله‌ای است؟

ج: تولد ممکن است کند صورت گیرد، اما چیزی نیست که طیِ مراحلی طولانی اتفاق بیفتد. شخص نخست مکاشفه‌ای از خدا دریافت می‌کند (مطابق یوحنا ۳، باد هر جا بخواهد می‌وَزَد)، و آنگاه باید به این مکاشفه پاسخ ‌دهد. این همان تولد تازه است. ممکن است در ابتدا قدری با کوشش و تقلا همراه باشد، اما تولد تازه تجربه‌ای است یکباره - درست مانند تولدی طبیعی. آنچه تدریجی و مرحله‌ای است، چیزی است که مسیحیان آن را "روند تقدّس" می‌خوانند. پس از تولد تازه، روح‌القدس وارد زندگی‌های ما می‌شود و به‌تدریج کنترل زندگی ما را در دست می‌گیرد، و این کار به زمان نیاز دارد.

 

س: چرا در عهدعتیق سنگسار وجود دارد؟

ج: سنگسار براستی چیز هولناکی است، و به‌طرزی تلخ یادآور این واقعیت است که برانگیختنِ خشم خدا تا چه حد مسئله‌ای جدّی است. باید توجه داشته باشیم که سنگسار تنها در عهدعتیق وجود دارد، و همچون دیگر احکام عهدعتیق باید در پرتو شرایط و وضعیت آن زمان به آن نگریست. به عبارت دیگر، سنگسار مجازاتی است که تنها مختص دورانِ عهدعتیق بود.

 

خوانندگان عزیز "کلمه"، لطفاً سؤالات خود را به آدرس info@kalameh.com برای ما ارسال کنید. مشاوران "کلمه" در پاسخ‌گویی در خدمت شما خواهند بود. اگر مایل به ذکر اسم خود نیستید، لطفاً در نامۀ خود قید کنید و سؤال شما را با عنوان "یکی از خوانندگان کلمه" درج خواهیم کرد.


ارزیابی این مقاله ٢.٩ from ٥٣ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقاله

فرستندۀ این روی خط ٥:٤٣:١ ٢/٧/٢٠٠٦

دوست گرامی، سلام. از ارسال پیام‌تان متشکریم. خواهشمندیم نکاتی را که به نظرتان غیرمسیحی و مغایر با کتاب‌مقدس‌اند با ذکر دلایل کافی ارسال فرمایید. ما دلایل شما را بررسی می‌کنیم و در صورتی که قانع‌کننده باشند در همین صفحه درج خواهیم کرد. با آرزوی توفیق وب‌سایت کلمه

فرستندۀ این روی خط ١١:٣:٥٣ ٢/١٨/٢٠٠٦

salam. man chand sal ast ke masehe shwdeam.ba del w jan. vale ghwsle taameed dadehe nashwdeam? chekar kwnam w kwja beravam....agar shwd mwjale.kalameh ra baram ersal kwned .tamam shwmarehara..good bless you

فرستندۀ این روی خط ١٩:٣٨:٤٠ ٣/٢٦/٢٠٠٧

با سلام من 3 سال پیش برای انتخاب رشته ا م دعا کردم واز خدا خواستم که مرا هدایت کند وتا امروز هدایتی از خدا نگرفتم و در رشته ای که انتخاب کردم موفق نبودم تنها سال گذشته خدا به من نشان داد که خدمت من در قسمت موسیقی است که البته 2سال بود که درکانون شادی نوازندگی میکردم و چیزی که هست اینکه هنوز نمی دانم خواست خدا در مورد انتخاب رشته من چیست من چه باید بکنم؟

فرستندۀ این روی خط ٢٠:٣:٠ ٣/٢٦/٢٠٠٧

لطفا بگویید که از نظر تعلیماتی چه فرقی بین کلیسای جماعت ربانی و کلیساهای دیگر هست؟فرقه ارتدکس را توضیه دهید که از نظر اعتقاداتی چگونه هستند؟

فرستندۀ این روی خط ٩:٥:١٨ ٣/٢٧/٢٠٠٧

دوست عزیز، خواست و ارادۀ خدا برای شما این است که با او و در آرامش و فیض او زندگی کنید. او ما انسان‌ها را آدم‌ماشینی نیافریده که بخواهد خواست و ارادۀ خود را به ما تحمیل کند. مسلماً خواست او برای شما این است که استعداد خود را کشف کنید و در مسیر رشد و پرورش آن تحصیل کنید و شکوفا شوید و از دست‌آورد خود برای جلال او استفاده کنید. نمی‌دانیم انتظار یا درک شما از مفهوم هدایت چیست اما واقعیت این است که هدایت خدا الزاماً پیام مستقیم و امر و نهی نیست بکله او با محبت ما را خلق می‌کند، به ما استعداد می‌بخشد و هم‌چنان برای ما فرصت می‌آفریند تا آنچه را به ما عطا فرموده شکوفا کنیم و در مسیر جلال او به‌کار ببریم. ما انسان‌ها راه خود را با سعی و خطا و با کمک و فیض و حکمتی که خدا به ما عطا می‌کند پیدا می‌کنیم. مثل بچه‌ای که راه رفتن را با افتادن و برخاستن و پس از تلاش خود و همیاری والدینش می‌آموزد. پس از این‌که راه‌های مختلفی را امتحان کرده‌اید اصلاً نگران نباشید و این را بدانید که شاید مجبور باشید حتی راه‌های بیشتری را نیز امتحان کنید تا بلاخره در مسیری که مستعد آن هستید قرار بگیرید. ما باید خدا را برای فرصت‌هایی که به ما عطا می‌کند شکر کنیم. با آرزوی توفیق. کلمه

فرستندۀ این روی خط ٤:٤٤:٢٧ ٤/١٧/٢٠٠٧

دوست عزیز کلیسای جماعت ربانی فرقه نیست بلکه یک کلیسا است. این کلیسا پیرو فرقۀ پروتستان است و تعلیمات آن پنطی‌کاستی است. یعنی این کلیسا مثل سایر کلیساهای پنطی‌کاستی به ظهور عطایای روح مثل صحبت‌کردن به زبان‌ها و شفاها اعتقاد دارد. و اما کلیسای ارتدکس که یکی از سه فرقۀ اصلی مسیحیت است کلیسایی است که در شرق شکل گرف و پس از جدایی از کلیسای رم پیش از قرون وسطی، در شرق مستقل شد و تشکیلات سازمانی و مراسم عبادی خاص خود را دارد. اما ذکر این نکته ضروری است که هر سه فرقۀ کاتولیک، ارتدکس و پروتستان در آموزه‌ها و اعتقادات اساسی مسیحیت با هم سازگارند و اختلاف و تضادی با هم ندارد. هر سه فرقه به تولد معجزه‌وار مسیح، زندگی، تعالیم و مرگ و قیام او و کتاب‌مقدس به‌عنوان الهام و مکاشفۀ خدا ایمان دارند. کلمه

فرستندۀ این روی خط ١٥:٢١:٢٣ ١١/٢٧/٢٠٠٧

با سلام چرابا اينكه پولس رسول فرموده كه بايد زنان هنگام دعا موي خود را بپوشانند در غير اينصورت موي خود را بتراشند ولي امروزه ما مسيحيان به هنگام دعا موي خود را نمي پوشانيم و اينكه چرا خواهران راحبه پوشش شديدي براي خود دارند.

فرستندۀ این روی خط ١:٣٩:٣٤ ١٢/٤/٢٠٠٧

دوست عزیز، با عرض سلام. لطفاً به بخش تعالیم مسیحی بروید و مقالۀ «حجاب، فرمان پولس؟» را بخوانید. شما می‌توانید نام این مقاله را در جعبۀ جستجوی بالای سایت بگذارید و جستجوگر سایت مقاله را برای شما پیدا خواهد کرد. با تشکر. کلمه

 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En