/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

مسیحیت و تکنولوژی/قسمت سوم

محمد اقتداریان

 

 

مقدمه

در شمارۀ قبلی مجله کلمه چند وب‌‌سایت مسیحی را به شما معرفی کردیم که امیدواریم برای شما مفید بوده باشند. در این مقاله به معرفی چندین وب‌‌سایت دیگر مسیحی خواهیم پرداخت. همچنین ممنون می‏شویم لینک وب‌‌سایت‌‌های مسیحی مفیدی که شما به آنها دسترسی دارید را برای ما ارسال کنید تا در صورت مناسب بودن در شماره‏های بعدی آنها را معرفی کنیم. شما می‏توانید با ایمیل آدرس info@kalameh.com با ما در تماس باشید.
 

مرکز پژوهش‌‌های مسیحی (farsicrc.com)

یکی دیگر از منابع مهم مسیحی وب‏سایت مرکز پژوهش‌‌های مسیحی می‏باشد. این وب‏سایت هدف خود را از ارائه خدمات به دنیای مسیحیت فارسی‌‌زبان اینگونه تعریف می‏کند:
«هدف ما از تأسیس این سایت ارائه تعلیم واقعی کلام خدا به مسیحیان و حق‌‌جویان فارسی‌‌زبان در سراسر دنیا است. به همین دلیل سعی کرده‌‌ایم ترکیبی از مطالب تعلیمی، موسیقی، پیام‌‌های مسیحی، اخبار و بسیاری قسمت‌‌های دیگر را گرد هم آوریم تا فارسی‌‌زبانان در هر جای دنیا که باشند، اعم از ایران، افغانستان و تاجیکستان و فارسی‌‌زبانان مهاجر همه بتوانند ساعات پربرکتی را در این سایت سپری نمایند».
به‌‌راستی که این وب‏سایت سعی کرده که به هدف بالا جامۀ عمل بپوشاند و با فراهم کردن مطالب و منابع مختلف مسیحی می‏کوشد که مسیحیت فارسی‌‌زبان را در ایمان خود استوار گرداند. از قسمت‌‌های مهم این وب‏سایت می‏توان به مقالات، کتاب‌‌ها، متون کتاب‏مقدس، پیام‌‌های مسیحی و پرسش و پاسخ، اشاره کرد. 
 

نرم افزار مژده (mojde.org)

خدا را شکر می‏کنیم که امروزه چندین ترجمۀ کتاب‏مقدس در اختیار مسیحیان فارسی‌‌زبان می‏باشد که می‏توانند در رازگاهان، تعلیم، تحقیق و همچنین تهیه منابع مسیحی از آنها استفاده کنند. اما خودم شخصاً به‌‌عنوان یک دانشجوی کلام خدا همیشه این آرزو را داشتم که نرم‌‌افزاری داشته باشم که نه تنها تمامی این ترجمه‏ها را یک جا داشته باشد، بلکه بتوان در آن جستجوی کلمات را به زبان فارسی انجام داد و یا یک آیه مشخص را در ترجمه‏های مختلف مقایسه کرد.
نرم‌‌افزار مژده نه تنها موارد ذکر شده را انجام می‏دهد، بلکه منابع دیگری همچون نقشه‏های مهم مربوط به وقایع مهم تاریخی کلام خدا و همچنین تفاسیر مختلف از آیات کتاب‌‌مقدس را در اختیار استفاده‌‌کنند‏گان خود قرار می‏دهد.
شما می‏توانید این نرم‌‌افزار را در رایانه شخصی خود نصب کرده و بدون نیاز دستیابی به اینترنت از این نرم افزار استفاده کنید. ولی اگر بخواهید این نرم‌‌افزار را به‌‌صورت آنلاین استفاده کنید، می‏توانید به سایت www.mojde.net مراجعه کرده و از خدمات آن بهره‌‌مند شوید. کافی است که کتاب دلخواه خود را از کتب کتاب‌‌‏مقدس انتخاب کرده و سپس در ترجمۀ مورد نظر خود این کتاب را مطالعه نمایید.
 

کانون فرهنگ و اندیشۀ مسیحی (kfam.co.uk)

فرهنگ و اندیشۀ مسیحی برخلاف آنچه تصور می‏شود، قدمتی بسیار دیرینه در ایران زمین و دنیای فارسی‌‌زبان دارد که به جرأت می‏توان گفت از همان ابتدای تشکیل مسیحیت و کلیسا این فرهنگ و اندیشه در ایرانِ آن زمان شکل گرفته است. البته سرزمین ایران همواره مرکز تلاقی فرهنگ‌‌ها و بالطبع اندیشه‏های گوناگونی بوده که در طول تاریخ توسط اقوام و حکومت‌‌های مختلف برای مردم این سرزمین به ارمغان آورده و یا به آنها تحمیل شده‏اند.
به نوشته مدیریت وب‏سایت کانون فرهنگ و اندیشۀ مسیحی این سایت «به منظور تجهیز مسیحیان برای حضوری فکورانه در تعامل با فرهنگ ایرانی شکل یافته است. ما باور داریم که مسیحیان خوانده شده‌‌اند تا در مسائل تأثیرگذار در حیات فرهنگی اجتماع خود حضوری فعال و مؤثر داشته باشند. بنابراین دید کانون بسط یک نوع جهان‌‌بینی جامع مسیحی می‌‌باشد که تأثیری قابل تمییز بر فرهنگ ایرانی بگذارد.» همچنین این وب‌‌سایت سعی دارد که دیدگاه‌‌های مسیحیت در برخورد با «جهان‌‌بینی‌‌های دیگر و دانش مدرن» را مورد بحث و بررسی قرار داده و در راستای «نو شدن ذهن خود» و «دگرگونی» مخاطبین خود گام بردارد.
برگزیده‏ای از عناوین مباحث این وب‌‌سایت به شرح زیر است:
مسیحی و سیاست، نظریه تکامل از دیدگاه کتاب‌‌مقدس و علم ژنتیک، سقط جنین: حق یا ناحق؟، مسیحی و حقوق بشر، ماهیت انسان از دیدگاه کتاب‌‌مقدس، مسیحیت و هنر، گفتگوی بین اسلام و مسیحیت در ایران پس از انقلاب: فرصت‌‌ها و چالش‌‌ها، مسیحیت و روانشناسی، مسیحیت و فرهنگ.
 

سرودنامه داتکام (sorodnameh.com)

پرستش مسیحی یکی از ارکان مهم در ایمان مسیحی است که توسط آن ما نه تنها خدای پدر، پسر و روح‏القدس را پرستش و احترام می‏کنیم بلکه با کلمات سرودها، عشق و علاقه خود را به خدای واحد حقیقی بیان می‏نمائیم. اما با توجه به نامتمرکز بودن کلیساهای فارسی‌‌زبان داخل و خارج از کشور و همچنین مشکلات دسترسی آزاد به کلیسا در داخل ایران، خیلی از مسیحیان فارسی‌‌زبان قادر به داشتن متن سرودهای مسیحی فارسی نیستند و یا اینکه از طرز خواندن این سرودها آگاهی ندارند.
وب‌‌سایت سرودنامه از معدود وب‌‌سایت‌‌های مسیحی است که بر آن شده که مشکلات بالا را پاسخ داده و به‌‌صورت رایگان خدمات خود را به مخاطبین خود ارائه دهد. در این وب‌‌سایت شما می‏توانید متن اکثر سرودهای به روز مسیحی فارسی‌‌زبان را بیابید و به‌‌صورت PDF دانلود کرده و یا از روی سایت کپی کنید. همچنین موسیقی متن به‌‌همراه نت برخی از سرودها در این وب‌‌سایت موجود می‏باشد.
از دیگر قسمت‌‌های این وب‌‌سایت می‏توان به جستجوی فارسی این سایت، ویدئوهای پرستشی و همچنین تقسیم موضوعی سرودهای مسیحی فارسی‌‌زبان، اشاره کرد.
 

فارسی‌‌نت (farsinet.com)

یکی از قدیمی‏ترین وب‌‌سایت‌‌های مسیحی که برای دنیای فارسی‌‌زبان طراحی شده، وب‌‌سایت فارسی‌‌نت می‏باشد که پورتالی است عالی برای دسترسی به دیگر وب‌‌سایت‌‌های مسیحی فارسی‌‌زبان.
فارسی‌‌نت لیست اطلاعات اکثر کلیساها، مؤسسات و یا وب‌‌سایت‌‌های مسیحی فارسی‌‌زبان دنیا را در خود جای داده و همچنین منبعی است برای دستیابی به منابع دیگر مسیحی همچون سرودهای پرستشی، موعظه‏های عالی و کتب مسیحی.
مخاطبین فارسی نت می‏توانند از این سایت برای دریافت اطلاعات سایت‌‌های مسیحی مورد نظر خود استفاده کنند و همچنین از خواندن مطالب مسیحی آن لذت ببرند. شما هر گاه صفحه این وب‌‌سایت را تازه (Refresh) کنید، اطلاعات جدیدی را برای شما آشکار خواهد کرد که نشان‌‌دهندۀ غنای اطلاعاتی این وب‌‌سایت می‏باشد.
 

کلیسای ایرانیان لندن (ICF) (icfonline.co.uk)

کلیسای ایرانیان لندن یکی از قدیمی‏ترین کلیساهای ایرانی خارج از کشور می‏باشد که در تاریخ موجودیت خود پذیرای موعظۀ بسیاری از واعظین زبده و معروف دنیای مسیحیت بوده است. این کلیسا در وب‌‌سایت خود موعظۀ واعظین خود را به‌‌صورت صوتی در اختیار بینندگان خود قرار می‏دهد تا بتوانند از پیام‌‌های غنی برکت ببرند. شما می‌‌توانید در وب‌‌سایت کلیسای ایرانیان لندن به پیام‌‌هایی که هر هفته در این کلیسا وعظ می‌‌شود گوش دهید و برکت یابید.
از دیگر قسمت‌‌های وب‌‌سایت کلیسای ایرانیان لندن، می‏توان به مقالات مفید مسیحی، فعالیت کمیته‏های مختلف این کلیسا، آموزشگاه کلیسا و شهادت زندگی افراد، اشاره کرد.
 

خانه پرستش (khaneyeparastesh.com)

این وب‌‌سایت از دیگر وب‌‌سایت‌‌های مسیحی است که سعی دارد در امر پرستش کلیسایی به مسیحیان فارسی‌‌زبان خدمات خود را ارائه کند. دست‏اندرکاران وب‌‌سایت خانۀ پرستش هدف تأسیس این وب‌‌سایت را چنین تعریف می‏کنند:
«در طی سال‌‌های اخیر بسیاری از ایمانداران خواهان دانلود سرودهای پرستشی برای جلسات خانگی‌‌شان بوده‌‌اند. همچنین بسیاری از نوازندگان و رهبران پرستشی در جستجوی آکوردهای سرودها بوده‌‌اند. این وب‌‌سایت جهت کمک و تقویت ایمانداران در پرستش شخصی و گروهی آنها می‌‌باشد. از طریق این وب‌‌سایت شما می‌‌توانید به سرودهای پرستشی که توسط خوانندگان مختلف مسیحی به‌‌طور مخصوص برای نیاز کلیسای خانگی ضبط شده است، دسترسی یابید. تمام سرودها به‌‌صورت فایل صوتی به‌‌همراه کلمات سرودها و آکوردهای موزیک به‌‌صورت رایگان در اختیار شما می‌‌باشند.»
 

ارزیابی این مقاله ٢.٨ from ٩ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En