/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

برنامه تلویزیونی محبت

 


مصاحبه با دکتر فریبرز انصاری

 

برنامه تلویزیونی محبت یکی از پُربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی مسیحی فارسی‌زبان است. این شبکه فارسی‌زبان مسیحی با برنامه‌های متنوع تعلیمی، موعظه و شهادت‌ها باعث بنا، تشویق و تغذیه روحانی بسیاری از فارسی‌زبانان در سراسر جهان گردیده است. خوشحالیم که به فیض خداوند فرصتی پیش آمد که با یکی از مسئولین محترم این شبکه تلویزیونی مصاحبه کوتاهی داشته باشیم. دکتر فریبرز انصاری مدیر تلویزیونی محبت به چندین سؤال مجله کلمه پاسخ می‌دهد.

 

کانال محبت چه اهمیتی برای مسیحیان در ایران دارد؟

در سال ۲۰۱۱ با بیش از ۲۰۰۰ بیننده که در طی سال پیش با ما تماس گرفته بودند ارتباط برقرار کردیم تا از وضع کنونی روحانی و اجتماعی آنها باخبر شویم. حدود ۵۰ در صد از این گروه به ما اطلاع دادند که به‌خاطر عدم دسترسی به کلیسا و یا رابطه با دیگر ایمانداران مسیحی، فقط از طریق تلویزیون محبت تغذیه شده و این کانال را به‌عنوان کلیسای شخصی خود تلقی می‌کنند. این واقعیت مسؤلیت ما را چندین برابر بیشتر می‌کند به‌خاطر اینکه تلویزیون محبت نمی‌تواند فقط به‌عنوان یک رسانه مسیحی فعالیت داشته باشد. هدف اصلی ما این است که بتوانیم با برقرار کردن رابطه متقابل از طریق مشاورین و برنامه‌های سازنده در رشد، تشویق و تجهیز ایمانداران مسیحی ایرانی تأثیرگذار باشیم. از سوی دیگر تلویزیون محبت انعکاسی است از رشد بی‌سابقۀ مسیحیت در بین ایرانیان. این هدف ماست که مژده انجیل را به همه ایرانیان و فارسی‌زبانان افغانستان و تاجیکستان اعلام کنیم.

 

دید اولیه کانال محبت چه بود و از چه زمانی فعالیت خود را شروع کرد؟

تلویزیون محبت تهیه‌کننده ایستگاهی برای ارسال برنامه‌های مناسبی برای همه اعضای خانواده می‌باشد. این برنامه‌ها پیام‌آور انجیل مسیح و محبت نجات‌بخش او برای تمامی مردم می‌باشند. برنامه‌های این شبکه تلویزیونی توسط سازمان‌ها و مؤسسات مختلفی تهیه و فراهم می‌شوند. این تلویزیون شبکه‌ای سیاسی نمی‌باشد. برنامه‌ها از قالب‌های مختلفی مانند برنامه‌های داستانی یا سریال‌ها، فیلم، ویدیو موزیک، برنامه‌های تعلیمی و بشارتی از طریق مؤسسه‌های مختلف با دیدهای گوناگون ارائه می‌شوند. هدف ما تبلیغ برای فرقه‌ای یا مؤسسه‌ای خاص نمی‌باشد، بلکه کوشا هستیم تا در جوّی آزاد دیدهای مشروع، معتبر و مختلف مسیحی مطرح گردند. این شبکه تلویزیونی از اول مارس ۲۰۰۶ برنامه‌های خود را آغاز کرد.

 

چه مناطقی از جهان تحت پوشش این شبکه تلویزیونی هستند؟

تلویزیون محبت به‌صورت دیجیتال سیگنال از ماهواره هات‌برد بر روی آسمان خاورمیانه، اروپا، شمال آفریقا و شبه جزیره عربی پخش می‌شود. در ضمن پخش مستقیم این کانال از طریق اینترنت در سراسر دنیا از طریق وب‌سایت www.mohabat.tv قابل مشاهده می‌باشند.

 

اعتقادنامه تلویزیون محبت چیست؟

ما ایمان داریم که کتاب‌مقدس مرجعی است ملهم از خدا، مصون از خطا و دارای اقتدار برای اعتقادات و اصول ایمان مسیحی. ما ایمان داریم که خدای واحد، وجودی است ازلی و ابدی در سه شخصیت پدر، پسر و روح‌القدس. ما ایمان داریم که انسان شبیه خدا آفریده شد، ولی در اثر گناه، تباه شده است و قدرت نجات خویش را ندارد. ما ایمان داریم که تنها امید بشر ایمان آوردن به عیسای مسیح، پسر خداست که از باکره زاده شد، مجازات گناهان بشر را بر خود گرفته جان بداد، و سپس از میان مردگان برخاست؛ و انسان با پذیرفتن او به‌عنوان نجات‌دهنده و خداوند خود، به‌واسطۀ خون او نجات می‏یابد. ما ایمان داریم که عیسای مسیح با اقتدار و جلال به این دنیا باز خواهد گشت. ما ایمان داریم که روح‌القدس در درون هر آن کس که مسیح را بپذیرد قرار می‏گیرد تا او را برای داشتن زندگی پارسایانه و مقدس نیرو بخشد. ما ایمان داریم که کلیسا بدن مسیح است و شامل آنانی است که با ایمان آوردن به مسیح، به‌واسطۀ روح‌القدس که در درون آنهاست، تولد جدید روحانی یافته‏اند. مأموریت کلیسای مسیح، از یک سو رساندن بشارت مسیح به همۀ جهانیان، و از سوی دیگر تقویت و تربیت مسیحیان ایماندار است.

آیا این شبکه دارای مقاصد سیاسی و یا اجتماعی نیز می‌باشد؟ حمایت مالی از چه طریق انجام می‌شود؟

تلویزیون محبت به هیچ وجه یک رسانه سیاسی نمی‌باشد. هدف ما بشارت مسیح به ایرانیان و تقویت و تربیت مسیحیان ایماندار بخصوص نوکیشان می‌باشد. در بعضی از رسانه‌های غیر مسیحی این شایعه مطرح گردیده که کانال محبت توسط دولت آمریکا و یا حتی سازمان امنیتی آمریکا (سیا) آغاز گردیده و حتی حمایت می‌شود. این شایعات به هیچ وجه صحت ندارند. مخارج این شبکه فقط از طریق حمایت‌های دیگر ایمانداران مسیحی که با فداکاری و از خودگذشتگی حامی ایرانیان می‌باشند برآورده می‌گردد. به‌درستی اگر دعاهای ایمانداران و حمایت آنها نبود، به هیچ وجه قادر نمی‌بودیم که این شبکه را تأسیس و راه‌اندازی کنیم. بدون شک ادامه این برنامه بدون حمایت و پشتیبانی بینندگان به هیچ‌وجه میّسر نیست.

 

چه برنامه‌‌هایی از موفقیت بیشتری برخوردارند؟

بر هیچ کس پوشیده نیست که رشد مسیحیت در ایران طی ۱۰ سال اخیر بسیار چشمگیر بوده است. ولی به‌خاطر محدودیت‌های کنونی در ایران، نوکیشان قادر به مشارکت آزاد و تفحص و تعمق در ایمان جدید خود نمی‌باشند. بنابراین برنامه‌های بشارتی فقط تا حدی پاسخ احتیاجات این نوکیشان می‌گردد و لزوم برنامه‌های تعلیمی قوی‌تر به‌شدت احساس می‌شود. از این رو سری برنامه‌های تعلیمی و تربیت خادمین نقش بزرگی در رشد و بلوغ مسیحیت در ایران ایفا می‌کنند. هدف ما این است که با استفاده از معلمین با سابقه و مطلع و شناخته شده بتوانیم خدمتی اساسی و بنیادی به مسیحیت ایرانی کرده باشیم. برنامه‌هایی مانند پژواک که مسائل الهیاتی و اجتماعی را در قالب گفت و شنود ارائه می‌دهند مورد استقبال بینندگان جوان و دانش‌پژوهان قرار گرفته است.

 

فکر می‌کنید پی‌گیری مسیحیان چگونه انجام می‌شود؟

مهمترین بخش خدمت تلویزیون محبت پی‌گیری می‌باشد. خادمین تلویزیون محبت از طریق تلفن، ایمیل، چت، فیسبوک، یوتیوب و وبلاگ و یاهو مسنجر با بینندگان در تماس می‌باشند. دوستانی که برای مشورت، دعا، بیان نظریات و غیره با ما تماس برقرار می‌کنند از ارزش و اهمیت خاصی برخوردارند و ما سعی می‌کنیم به تمام آنها رسیدگی کنیم. همانطور که قبلاً هم گفتم برنامه‌های ما یک‌طرفه نیست و ما خوشحالیم که در حال حاضر حدوداً ده هزار مکالمه در هر ماه با بینندگان متقاضی داریم که کادر مشاورین تلویزیون محبت آنها را خدمت می‌کنند.

 

کانال محبت چه تأثیری بر بشارت مسیحیان و رشد آنان دارد؟ چگونه می‌توانید از میزان این تأثیر اطلاع پیدا کنید؟

رسانه‌های مسیحی مانند شبکه محبت نقش بسیار مهم و حساسی در ترویج، رشد و تعلیم مسیحیت در ایران دارند. تعداد زیادی از هموطنان ایرانی از طریق خواب و رویا به مسیحیت می‌گروند. تعدادی دیگر با توکل به نام مسیح، شاهد معجزات و اتفاقات خارق‌العاده‌ای هستند که هیچ عقل و منطقی قادر به توجیه و توضیح آن نیست. اکثر ایرانیان نسبت به مذهب و دولت ناامید و سرخورده شده‌اند و در پی مفهوم عمیق‌تری از زندگی می‌باشند. پیام مسیح پیامی است ساده نشأت گرفته از عنصر محبت که ذات پروردگار است. این پیام دگرگون‌کننده زندگی‌های بی‌شماری را تحت تأثیر قرار داده و بسیاری از مردم ایران پیرو عیسای مسیح شده‌اند.

 

چگونه مسیحیان ایرانی می‌توانند به این کانال تلویزیونی کمک کنند؟

احتیاج اصلی ما دعای عزیزان است. سپس از همفکری، دلسوزی و توصیه‌های سازنده بنا خواهیم شد. ما علاقمند هستیم از ایرانیانی که بتوانند در زمینه‌های گوناگون با ما همکاری کنند بهره‌مند شویم. در ضمن از مسیحیان تقاضا داریم که در مورد تلویزیون محبت با دیگر آشنایان و دوستان صحبت کنند و تماشای آن را به دیگران توصیه نمایند.

 

در پایان صحبتی برای خوانندگان مجله کلمه دارید؟

بسیار خوشحالم برای فرصت کوتاهی که در این مصاحبه پیش آمد. جا دارد که خوشحالی خود را نیز از ارتباط با مؤسسه ایلام در اینجا ابراز کنم. برنامه بسیار خوب شفای شکسته‌دلان که توسط این مؤسسه برای ما تهیه می‌گردد تماشاگران زیادی را متوجه قدرت مسیح در تغییر انسان‌ها نموده است. در تلاش هستیم که در آینده همکاری‌های بیشتری در زمینه‌های مختلف با مؤسسه ایلام داشته باشیم.

 

دوستانی که مایلند با شبکۀ تلویزیونی محبت تماس بگیرند می‌توانند از آدرس ای‌میل email@mohabat.tv استفاده کنند.

 

 


ارزیابی این مقاله ٣.٣ from ٣ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En