/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

مرگ و تولد دیگر زمستان

دکتر مژده شیروانیان

 

 

سال میلادی گذشته از آغازش توأم با درد و رنج بود. هنوز چند ساعتی از جشن یادآوری میلاد مسیح نگذشته بود که خبر دستگیری و به زندان انداختن همکیشان ما در رسانه‌های عمومی پخش شد و آنچه بر آنان گذشت-‏‏‏‏‏ از سلول انفرادی گرفته تا غم و دوری خانواده‌ها از هم، متفرق شدن ایمانداران و تبعید اجباری برخی دیگر-‏‏‏‏‏ که هنوز هم ادامه دارد و هنوز هم مایۀ رنج و حزن است. بعد از آن در دفتر زندگی هر کدام از ما خاطرات دیگری نوشته شده است که یادآوری و گذشتن از برخی از آنها بسیار دردآسا بوده است. گهگاه آنقدر این مصائب غیرمترقبه هستند یا آنقدر عواقب آنها دور از هر عدل و انصافی است که ایمان ما را به چالش می‌کشد. خبر مرگ نابه‌هنگام عزیزی در سن جوانی، و یا شنیدن داستان غم‌انگیز دختر جوانی که از سن نُه سالگی مورد تجاوز پدرش قرار گرفته و هر بار به کسی اعتماد کرده تا روزنه‌ای از دل دردمند خود را نشان دهد، ولی مورد توبیخ و شماتت قرار گرفته به‌طوری که خود را بیش از هر کس دیگر در این مصیبت مقصر می‌بیند و دیدگاهش نسبت به ایمانش کدر و تاریک است. و یا دیدن پدر و مادر دردمندی که سال‌ها با اعتیاد تنها پسر خود کلنجار می‌روند و دعا و روزه‌های مکرر خود را بی‌جواب می‌بینند و ایمان‌شان مانند همان فتیلۀ نیم‌سوخته است که کورسویی بیشتر از آن دیده نمی‌شود. گویی که نه تنها سال گذشته، بلکه سال‌های زیاد گذشته برای آنان، سال‌هایی بوده که تنها فصل آن، زمستانی سرد و سخت و طولانی بوده است. زمستانی که به قول مهدی اخوان ثالث در آن:
 
«نگه جز پیش پا را دید نتوان
که ره تاریک و لغزان است. . .
هوا بس ناجوانمردانه سرد است. . . .
سلامت را نمی‌خواهند پاسخ گفت
هوا دلگیر، درها بسته، سرها در گریبان، دست‌ها پنهان
نفس‌ها ابر، دل‌ها خسته و غمگین
درختان اسکلت‌های بلور آجین
زمین دلمرده، سقف آسمان کوتاه
غبارآلوده مهر و ماه
زمستان است. . . »
 
اما در زندگی مردان و زنان خدا چه در کتاب‌مقدس و چه در دنیای معاصر مکرراً می‌بینیم که در ملاقات با خدا و تجربۀ حضور او همان چیزی که به‌ظاهر بدترین مصیبت، جبران‌ناپذیرترین ضربه و غم‌انگیزترین خاطره است، همان بزرگترین تجربۀ روحانی‌، زیبا‌ترین مکاشفه و قوی‌ترین ابزار زندگی مسیحی می‌شود. یک نمونه از آن را در تجربۀ اشعیای نبی مشاهده می‌کنیم که در سالی که عُزیای پادشاه بزرگترین دوست، حامی و مشوّق او درگذشت، در همان سال تلخ و مصیبت‌بار، در همان زمستان سرد و طولانی، تجربه‌ای از رویارویی با خدای تعالی و قدوس و پُرجلال داشت که زندگی او را دگرگون ساخت و دید روحانی‌اش را ۱۸۰ درجه چرخاند و باعث تقدس او شده، او را برای خدمت آینده‌اش مجهز ساخت (اشعیا ۶:‏۱-‏‏‏‏‏‏۸).
در پنجاه سال سلطنت عزیا، یهودا از امنیت، ثبات و رفاه برخوردار بود. مرگ او آینده‌ای نامطمئن، متزلزل و آسیب‌پذیر را پیش‌بینی می‌کرد. در بطن این مصیبت، اشعیا تصویری تکان‌دهنده از عظمت و شکوه خدای قدوس می‌بیند. این تصویر او را به‌لرزه در می‌آورد. این تصویر باعث می‌شود که او که تا به حال انگشتش رو به خطایای دیگران بود و آنها را محکوم می‌کرد و پیام «وای بر آنان که …» می‌داد، اکنون نالۀ «وای بر من …» سر دهد. این تصویر، او را با نیاز به پاکسازی زندگی روحانی خود روبرو می‌کند. و پس از آن، این تصویر سبب شد که او با اشتیاق به خدا لبیک بگوید و از او تقاضا کند که او را برای خدمت خود بفرستد (نگاه کنید به ۵:‏۷ و ۱۱ و ۱۸ و ۲۰ و ۲۱ و ۲۲ و ۵:‏۶ و‏۸).
مادر داغدیده‌ای که پسر بسیار جوان خود را در حملۀ ناجوانمردانۀ گروه طالبان به یک گروه کمک‌رسانی در افغانستان از دست داده است در آخر نامه‌ای که در آن تقاضای دعا برای خود و خانوادۀ سوگوار خود دارد شعری با عنوان «اشک‌های شادمانه» اثر «جیمز مینز» James Means می‌نویسد که گویای همین حقیقت است:
 
«همان آتشی که کرانۀ افق فکر مرا سراسر تیره و تار کرده، همان مرا گرم می‌سازد.
همان تیرگی که مرا چنین گرانبار نموده، دیدگاه مرا به زندگی، تازه نموده است.
آن سیلابی که چنین مرا در خود غرق نموده، همان تشنگی مرا سیراب ساخته است.
همان خاری که در تن من چنین دردآسا خلیده، روح مرا تقویت بخشیده است.
آن گوری که آرزو‌های مرا در خود مدفون ساخته، همان دلبستگی و ایمان مرا ژرف‌تر ساخته است.»
 
باشد که آن دسته از خوانندگان عزیز کلمه که در زمستان‌های سرد و طولانی درد و رنج بسر می‌برند در بطن مشکلات خود چنین تجربۀ دگرگون‌کننده‌ای در ملاقات با خدا داشته باشند.

 

 


ارزیابی این مقاله ٠ from ٠ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En