/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

تثلیث، نگاهی به خدای مسیحیان

افشین لطیف‌زاده

 

 

تثلیث، نگاهی به خدای مسیحیان
نویسنده: دکتر مهرداد فاتحی
انتشارات ایلام
شابک ٩٧٨-‏‏‏‏١-‏‏‏‏٩٠۶٢۵۶-‏‏‏‏٣٠-‏‏‏‏٢
بها: ۷ پوند
 
 
 
گویند که ما ایرانیان غریب‌پرست یا به‌عبارتی غربی‌پرست هستیم. این امر دربارۀ مطالعۀ کتاب نیز مصداق دارد. نویسندگان انگلیسی‌زبان به‌سرعت در میان خوانندگان ایرانی جا باز می‌کنند و کتاب‌های‌شان دست به دست می‌گردند. اما می‌توان به‌جرأت گفت که کتاب “تثلیث، نگاهی به خدای مسیحیان”، خط بطلانی است بر تمامی این برداشت‌های ناصحیح. اکنون مسیحیت فارسی‌‌زبان اثری را در دست دارد که می‌تواند با افتخار به آن ببالد و با اطمینان کامل از محتوای غنی کتاب، ترجمۀ آن را به زبان‌های دیگر نیز پیشنهاد کند.
باید اعتراف کنم قبل از مطالعۀ کتاب با خود می‌اندیشیدم که به‌علت مطالعات قبلی نباید انتظار بالایی از کتاب داشت، اما این کتاب تمامی پیش‌فرض‌های مرا به چالش کشید و تبدیل به یکی از بهترین کتاب‌هایی شد که تا به‌حال خوانده‌ام. به باور من بزرگ‌ترین نقطۀ قوت کتاب آن است که نویسنده‌اش عالمی مسیحی و ایرانی است. دکتر فاتحی به‌خوبی از دغدغه‌ها و سؤالاتِ نسل مسیحی ایرانی باخبر است، از این رو خواننده نباید تمام کتاب را بکاود تا چند نکتۀ مفید از آن بیابد. این کتاب از ابتدا پاسخ به سؤالات بی‌شمار مسیحیان است. هر فصل این کتاب برای من همچون آبی بود که ضمن رفع عطشم، تشنگی بیشتری در من ایجاد می‌کرد. دکتر فاتحی به‌درستی بر لزوم درک آموزۀ تثلیث به‌عنوان خاستگاه و بنیاد الاهیات مسیحی تأکید می‌ورزد. زیرا بدون فهم درست آموزۀ تثلیث، درک ما از آموزه‌های دیگر اگر مخدوش نباشد، قطعاً کامل و پخته نیست.
بخش نخست کتاب توضیح مبسوطی پیرامون مبانی آموزۀ تثلیث است. دکتر فاتحی مفاهیم “ذات و شخصیت” را با عمقی شگرف و ظرافتی مثال‌زدنی شرح می‌دهد، به‌گونه‌ای که خواننده نه تنها خسته نمی‌شود بلکه تشنه‌تر از قبل به دنبال خدا می‌گردد. نویسنده متبحرانه در توضیح مفاهیم از مثال‌های روزمره استفاده می‌کند و بدین سان همراهی خواننده را به‌راحتی بر مَرکب خود فراهم می‌سازد.
اما به اعتقاد من شاهکارِ بی‌نظیر کتاب از فصل دوم آغاز می‌شود، آنجا که نویسنده به توضیح کاربردی آموزۀ تثلیث در ایمان و زندگی مسیحی می‌پردازد. شرح رابطه و اهمیت تثلیث با آموزه‌های آفرینش، انسان، تجسم، نجات، پرستش، کلیسا و مسائل اجتماعی این کتاب را صرفاً از ماهیتی الاهیاتی فراتر برده و آن را تبدیل به اثری ژرف‌اندیشانه می‌کند. این فصل مصادیق و کاربردهای حیاتی آموزۀ تثلیث را برای زندگی روزمره به‌روشنی به تصویر می‌کشد.
مطالعۀ این کتاب در وحلۀ اول برای شبانان و خادمین مسیحی ایرانی، امری حیاتی و ضروری است. در دیدار از کلیساهای مختلف، به راحتی می‌توان حدس زد که مسئولان کلیسا در مطالعه و بررسی جدی این کتاب غفلت ورزیده‌اند و اعضای کلیسا همچنان در باورهای نه چندان صحیح خود به سر می‌برند. اما باید اذعان داشت که این کتاب فراتر از تصحیح باورها، به سلوک ما با خدا غنا می‌بخشد. ایمانداری که خدای خود را به درستی نمی‌شناسد، نمی‌تواند رابطۀ درست و با معنایی هم با او داشته باشد.
بسیاری از نکات این کتاب به غنای سلوک و رابطۀ من با خدا ختم شده است که باید برای آن بعد از خدا از استاد ارجمندم دکتر فاتحی صمیمانه تشکر کنم. خواهران و برادران مسیحی همۀ ما دعوت به ضیافتی از جانب خودِ خدا شده‌ایم. ضیافتِ تثلیث، خوردن و نوشیدن از خدایی است که ما را عاشقانه دعوت به تغذیه از خود می‌کند. به قول اشعیای نبی «ای جمیع تشنگان نزد آبها بیایید». به‌راستی آب در کوزه و ما تشنه‌لبان می‌گردیم.
 

−−−−−−−−−−−−−−−−

 قیمت: ‏۷ پوند
(به انضمام هزینه پست و بسته‌بندی)
نحوۀ سفارش
آدرس پست الکترونیکی:
publications@elam.com
(لطفاً آدرس پستی خود را در نامه الکترونیکی ذکر کنید)
سفارش از طریق کتاب‌فروشی آنلاین:

تثلیث، نگاهی به خدای مسیحیان

تلفن اروپا/آسیا: ۹۵۱ ۵۲۰ ۱۴۸۳(۰) ۰۰۴۴
فکس: ۷۰۷ ۴۲۷ ۱۴۸۳(۰) ۰۰۴۴
آدرس پستی:
Elam Publications
 P.O.Box 75, Godalming, Surrey, GU8 6YP, UK

ارزیابی این مقاله ١.٧ from ٣ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقاله

فرستندۀ این روی خط ١٨:١٩:٢٥ ١١/١٢/٢٠١٢

سلام عزیزانم خدا رو شکر برای غیرت شما در خدمت عزیزانم من یه سوال دارم . تثلیث برای من جا افتاده و سالهاست که ایماندارم . اما جدیدا از بعضی از ایمانداران میشنوم که میگن خدا سه شخصیت داره ذات واحد در سه شخصیت وقتی ازشون پرسیدم چرا اینو میگید گفتن کتاب تثلیث دکتر فاتحی رو بخونی متوجه میشی. اما من خوندم و ایشون توی کتابشون در نتیجه گیری اینطور نوشتن که ذات یگانه در سه بعد متمایز که دارای شخصیت هستن. حالا نمیدونم من متوجه نشدم یا اونا اگه میشه لطفا برای من این جمله رو تصیحح کنید و بفرمایید چرا ؟ اینکه خدا ذات واحد است در سه شخص یا شخصیت؟ چرا؟ اگر نظر خود دکتر فاتحی باشه خیلی بهتر و ممنون میشم

فرستندۀ این روی خط ٢:٣٠:٢٥ ١١/٢٤/٢٠١٤

دوست عزیز، سلام. در تثلیث/الوهیت تمایز شخصی (بُعد) وجود دارد. البته انتقال این مفهوم با کلمات شخص و شخصیت کمی دشوار است چون در فارسی هر دو معنای مشابه ولی متفاوتی دارند. بهترین کلمه شخصیت‌مند/شخص‌مند است که تمایز شخص‌های تثلیث یعنی پدر، پسر و روح‌القدس را روشن می‌سازد. با درود کلمه

 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En