/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

پنجاه مقالۀ برگزیده

 

مقالات بشارتی

راز تجسم خدا- ادوارد هوسپیان‌مهر- شمارۀ ۵

چرا خدا انسان شد؟ چه لزومی برای این کار وجود داشت؟ تجسم خدا برای امروز ما چه مفهوم و برکتی دارد؟ نویسندۀ این مقاله با زبانی شیوا به بررسی ابعاد گوناگون تجسم خدا در مسیح می‌پردازد. مطالعه این مقاله به ما کمک می‌کند تا در زندگی خود، شناختی جامع از ذات، هدف و دیدگاه خدا داشته باشیم. نویسنده ما را تشویق می‌کند که ما نیز همچون خدا از خود خارج شویم و هرآنچه می‌توانیم برای جهانی که در آن بسر می‌بریم انجام دهیم. این مقاله به ما کمک می‌کند تا وسیع‌تر به زندگی خود نگاه کنیم و هر آنچه را با تجسم خدا در مسیح تناسخ دارد، از زندگی خود برانیم.

نتایج مرگ مسیح- مالکولم استیر- شماره ۸

مرگ مسیح را می‌توان از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد. ما به احتمال زیاد در کلیسا مرگ مسیح را تنها در مفهوم قربانیِ گناه بررسی کرده‌ایم و از پرداختن به سایر ابعاد مرگ او غافل بوده‌ایم. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که مرگ مسیح شما را دعوت می‌کند تا ایثار و از جان گذشتگی از خود نشان دهید و فداکارانه زندگی کنید؟ متأسفانه اکثرِ ما تنها به برکات و امتیازاتی که این مرگ برای‌مان به ارمغان می‌آورد توجه داریم و از انتظارات صلیب از ما غافلیم. مطالعۀ این مقاله فرصت ‌خوبی است تا به مسئولیت‌هایی که خود ما در قبال فیض خدا داریم، پی ببریم. وسیع شدنِ دیدگاه ما پیرامون صلیب مسیح باعث می‌شود که مسئولیت‌های فراموش شده خود را در قبال جامعه نیز به‌یاد آوریم و در جهت عمل به آن‌ها قدم برداریم.

چرا به مسیح ایمان آوردید؟- آرمان رشدی- شماره ۸

اگر از شما بپرسند که چرا به مسیح ایمان آوردید چه پاسخی خواهید داد؟ البته هر کس بنا به صلاحدید خود پاسخ‌های متفاوتی به این سؤال می‌دهد. اما نویسنده مقاله در تلاش برای یافتن پاسخ به این سؤال مهم، به خود عهدجدید مراجعه می‌کند تا بدون هیچ تعارف و پرده‌پوشی علت‌هایی روشن و واضح برای ایمان به مسیح پیدا کند. نویسنده، علتِ ایمان داشتن به مسیح را در قالب دو مبحثِ حیات جاودان و عذاب جاودان مورد بررسی قرار می‌دهد. مطالعۀ این مقاله به ما کمک می‌کند تا دلیل ایمان خود را بدانیم و بتوانیم آن را برای دیگران نیز توضیح دهیم.

پیام کریسمس- مهرداد فاتحی- شماره ۲۸

اشعیا می‌گوید: «خود خداوند به شما آیتی خواهد داد: اینک باکره حامله شده، پسری خواهد زایید و نام او را عمانوئیل خواهد خواند، که معنی‌اش این است: خدا با ما.» در این مقاله، بر اساس این آیه، پنج خصوصیت پیام میلاد بررسی می‌شود: کریسمس ۱) از پیشقدمی خدا سخن می‌گوید - خدایی که بر خلاف خدای مذهب، اوست که انسان را جستجو می‌کند و می‌یابد. ۲) از تاریخیت خدا سخن می‌گوید - خدایی که عمل او صرفاً در عالم اندیشه یا تجارب احساسی ما رخ نمی‌دهد بلکه محل وقوع آن اوضاع واقعی تاریخی است. ۳) از فیض خدا سخن می‌گوید که در ناتوانی انسان برای تولد نجات عمل می‌کند. ۴) از عمانوئیل یا سکونت خدا با انسان سخن می‌گوید. و بالاخره، ۵) از قدرت محبت سخن می‌گوید.

تاریخ مسیحیت در ایران - حسام مرتضوی- شماره‌ ۴۳ تا ۴۷ (۵ قسمت) (مقالۀ تاریخی)

ما به‌عنوان ایرانیان مسیحی از تاریخ مسیحیت در کشورمان چقدر اطلاع داریم؟ برخی از ایمانداران اندک اطلاعاتِ جسته و گریخته‌ای در مورد پیشینۀ مسیحیت در ایران دارند، ولی خیلی‌ها فکر می‌کنند که مسیحیت هیچگاه در ایران وجود نداشته و تنها در همین چند سال اخیر از طریق رادیو یا ماهواره در بین برخی از ایرانیان رواج یافته است! نویسنده مقاله با ارائۀ آخرین اطلاعات و مدارک موجود درخصوص تاریخ کلیسا در ایران، نگاهی به گذشتۀ این سرزمین می‌اندازد و تاریخ ملتی را بررسی می‌کند که به‌طرزی عجیب و باورنکردنی همواره مورد لطف و رحمت خداوند بوده است. در این مقاله متوجه خواهید شد که ایران در قرون گذشته خود پایگاهی بزرگ جهت اعزام مبشرین مسیحی به سایر نقاط جهان، از جمله چین بوده است. این پنج قسمت نگاهی دارد اجمالی اما جامع و مفید به تاریخ مسیحیت در ایران.

مگر ایمان به خدا کافی نیست؟ - مالکولم استیر- شماره ۴۵

مسیحیت تأکید دارد که همۀ انسان‌ها باید به مسیح ایمان بیاورند. سؤال این است که مگر ایمان به خدا کافی نیست؟ کتاب‌مقدس به‌صراحت توضیح می‌دهد که تنها ایمان داشتن به خدا کافی نیست، چون در رساله یعقوب می‌خوانیم که شیاطین هم به خدا ایمان دارند و از او می‌ترسند. نویسنده در برابر عقیده داشتن به خدایی کاملاً مبهم و ناشناخته، ایمان به خداوند عیسی مسیح را مطرح می‌سازد و شرح می‌دهد که چرا تنها از طریق ایمان به مسیح می‌توان نجات یافت و به حیات جاودان رسید. آری، کلام خدا راهی جز مسیح برای نجات بشر سراغ ندارد.

چرا ایمان بیاوریم؟ - مالکولم استیر- شماره ۴۶

در این دنیا هستند کسانی که معتقدند نیازی به دین و مذهب وجود ندارد. مهم این است که انسان خوب باشد و بتواند وظایف خود را به‌ نحو احسن انجام دهد. این افراد مذهب را همچون افیون یا داروی مسکنی می‌دانند که فقرا و ضعیفان را در بدبختی نگاه می‌دارد. براستی چرا لازم است به خدا ایمان بیاوریم؟ آیا بدون وجود خدا نمی‌توانیم زندگی خوب و راحتی داشته باشیم؟ نویسنده در این مقاله از افراد مختلفی نمونه می‌آورد که هیچ اعتقادی به خدا ندارند و بااینحال ظاهراً افراد کاملاً خوشبخت و شاد و تندرستی هستند. تکلیف چیست؟ خدا بنا به چه دلائلی در کلامش تأکید دارد که او را بشناسیم و به او ایمان داشته باشیم؟ پاسخ این موضوع مهم را در مقاله خواهید یافت.

چرا خدا انسان شد؟ مهرداد فاتحی- شماره ۴۸

چرا لازم بود خدا انسان شود؟ او چه هدف یا اهدافی را از انجام این کار دنبال می‌کرد؟ آیا تنها هدف از انسان شدن خدا، مردن برای آمرزش گناهان بشر بود؟ اساساً بشریتِ عیسی چه اهمیتی برای ایمان مسیحی دارد؟ در این مقاله پنج هدف از انسان شدن خدا در مسیح مورد بررسی قرار می‌گیرند. خدا انسان شد تا: ۱) خود را به ما بشناساند؛ ۲) با ما همدرد شود؛ ۳) برای آمرزش گناهان ما بمیرد؛ ۴) انسانی تازه به‌وجود آورد؛ ۵) عالی‌ترین سرمشق را برای ما برجا گذارد.

زندگی روحانی

پیام راستین و پیام دروغین- فریدون مخوف- شمارۀ ۱۹ و ۲۰

چگونه می‌توان پیام حقیقی مسیح را از تعالیم دروغین تشخیص داد؟ کلیسا امروزه نیز همچون گذشته پیوسته در معرض تعالیم غلط و بدعت‌های گوناگون قرار دارد که اگر به موقع شناسایی نشود، قادر است کلیسا را به‌گمراهی بکشاند. نویسنده در این مقاله می‌کوشد روش‌های تشخیص تعلیم درست را از تعالیم دروغین برشمارد و بر اساس آنچه در رسالات پطرس در این باره آمده، ما را از افتادن به دامِ معلمین دروغین برحذر دارد. در این دو مقاله همچنین درخصوص ویژگی‌های معلمین حقیقی و معلمین کاذب به نکات مهمی اشاره شده است که بسیار جالب و شنیدنی است.

به یاد آور- حسام مرتضوی- شمارۀ ۲۰

اغلب ما انسان‌ها موجودات فراموشکاری هستیم. به تجربه ثابت شده که یادآوری وقایع گذشته تأثیر زیادی بر وقایع زندگی آینده ما دارد. آیا شما وقتی به وقایع گذشته می‌اندیشید، احساس مثبتی دارید یا منفی؟ وقایعی تلخ در برابر چشمان‌تان مجسم می‌شود یا وقایعی شیرین؟ نویسنده در این مقاله بر اهمیت یادآوری وقایع مثبت در زندگی روحانی فرد مسیحی تأکید می‌نهد. خود خدا بارها در کلامش ما را به یادآوری وقایع گذشته تشویق کرده است. به‌عنوان نمونه در عهدعتیق می‌بینیم که موسی پیوسته معجزات خدا و لطف و رحمت‌های او را به قومِ اسرائیل که بسیار فراموشکار بودند یادآور می‌شود. نویسنده شرح می‌دهد که چگونه یادآوری اتفاقات گذشته ما را به یاد اعمال عجیب خدا می اندازد و در نهایت باعث تقویت و بنای ما خواهد شد.

آیا به زحمتش می‌ارزد؟- مالکولم استیر- شمارۀ ۴۲

زندگی مسیحی زندگی آسانی نیست، بلکه پر فراز و نشیب است و چه بسا بارها از خود پرسیده‌ایم که آیا چنین زندگی‌ای به زحمتش می‌ارزد؟ واقعاً چه لزومی دارد که همه این زحمات و مشکلات را تحمل کنیم؟ هزاران سال قبل، مردی به‌نام آساف خود را در همین وضعیت یافت. او در شرایطی قرار گرفت که اهمیت مقدس زیستن و وفادار ماندن به خدا بودن را زیر سؤال برد. او مدت‌ها در این مورد تفکر کرد، اما پاسخی نیافت. عاقبت به حضور خدا رفت و خدا به او پاسخی قانع‌کننده داد. پاسخ خدا چه بود که کاهن خدا را ساکت کرد و در شرایط اسفناکی که در آن بود به او قوت‌قلب بخشید؟ نویسنده با بررسی مزمور ۳۷ شرایط آساف و رویاروییِ او با خدا را به زیبایی مورد کاوش قرار می‌دهد.

هاجر: رویاروییِ کنیزی بی‌هویت با خدایی هویت‌بخش- دکتر مژده شیروانیان- شمارۀ ۴۳

آیا تابه‌حال در زندگی در بیابانی بی‌آب و علف و بدون امید قرار گرفته‌اید؟ آیا تابه‌حال احساس بی‌هویتی کرده‌اید؟ آیا برای‌تان پیش آمده که از شنیدن صدای كسی بیشتر از محتوای سخن او منقلب شوید؟ در كتاب‌مقدس به شخصی برمی‌خوریم كه از این‌گونه تجربیات عبور کرد. این شخص نه دانیال یا اشعیا یا پولس، بلکه یك زن عادی بود به‌نام هاجر که چندان اعتنایی به او نمی‌شد.

نویسنده مقاله به شرح خصوصیات ضد و نقیضِ هاجر می‌پردازد: او در عین مغرور بودن، تحقیر شده بود و مورد ظلم واقع گردیده بود. و با اینکه کنیز بود، جای بانوی خود را گرفته بود. هاجر صفات مثبت زیادی نداشت، اما از تجربۀ روحانی مهم و زیبایی برخوردار گشت که به او هویت بخشید و باعث شد دگرگون شود. نویسنده به‌خوبی نشان می‌دهد که چگونه تصویر هاجر آینه‌ای است از شخصیت بسیاری از ما، و بر ضرورت برخورداری از تجربه‌ای زنده و ملموس از خدا در زندگی تک تک ما تأکید می‌ورزد.

خدای عمل یا عکس العمل- حسام مرتضوی- شمارۀ ۳۵

اگر خدا جواب دعای ما را ندهد عکس‌العمل ما چه خواهد بود؟ بسیاری از افراد می‌پرسند که اگر خدای ما همچون پدری مهربان مراقب ماست و نسبت به ما بی‌تفاوت نیست، پس چرا گاهی اوقات به دعاهای ما پاسخ نمی‌دهد؟ نویسنده به این تصور اشتباهِ ما انسان‌ها در مورد خدا اشاره می‌کند که می‌پنداریم او موجودی است که باید خود را مطابق خواسته‌های ما تنظیم کند و بر اساس فرمایشات ما عکس‌العمل نشان دهد. اما آیا خدایی که در کتاب‌مقدس می‌بینیم تنها خدای عکس‌العمل است؟ نویسنده ضمن تشریحِ خدای عمل و عکس‌العمل، بر الهیات نادرستی انگشت می‌نهد که اگر در دام آن بیفتیم، از بسیاری از برکات خدا محروم خواهیم ماند.

رضایتی ناسالم - حسام مرتضوی- شمارۀ ۳۹

انسان همیشه در پیِ آن است که از زندگی و شرایطی که در آن است رضایت‌خاطر داشته باشد. در مسائل روحانی هم وضع به همین صورت است. هدف بسیاری از افراد از حضور در کلیسا در روزهای یکشنبه کسب همین رضایت درونی است. اما چنین هدفی ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و باعث شود شخص از وضعیت ارتباط خود با خدا غافل بماند. نویسنده با طرح این سؤال که آیا هر نوع احساس رضایتی مثبت است، به وجود رضایتی ناسالم در بین مسیحیان اشاره می‌کند که می‌تواند زنگِ خطری برای آنان باشد. در این مقاله، خصوصیات این رضایت ناسالم بررسی می‌شود و راه‌هایی جهت مبارزه با آن پیشنهاد می‌گردد.

مسیحی مثل فوتبالیست یا مانند درخت- تیمور شاهینی- شمارۀ ۴۶

فوتبال بازی پرطرفداری است. مردم زیادی برای فوتبال سر و دست می‌شکنند و پول خرج می‌کنند. خرید و فروش بازیکنان فوتبال باعث انتقال پول‌های زیادی در عالم ورزش شده است. اما چه ارتباطی بین فوتبال و درخت وجود دارد؟ نویسنده مقاله با مقایسه بازی فوتبال با زندگی یک درخت، نتیجه می‌گیرد که زندگی فردِ مسیحی باید بیشتر به زندگی درخت شباهت داشته باشد تا به بازی فوتبال. نویسنده با بررسیِ تفاوت‌های بین فوتبال و درخت، زندگی شخص مسیحی را از زاویه‌ای تازه مورد بررسی قرار می‌دهد و نگرشی تازه در مورد ویژگی‌هایی که باید در مسیحیان دیده شود ارائه می‌دهد. پس از مطالعۀ مقاله شما نیز متقاعد خواهید شد که مسیحی واقعی براستی باید مثل درخت زیست کند.

بشارت به مثابه رقص نه بحث- افشین لطیف‌زاده- شمارۀ ۴۸

ما مسیحیان اغلب فکر می‌کنیم که در فرایند بشارت، ما عامل انتقال یک سری اطلاعات هستیم و طرف مقابل صرفاً گیرندۀ این اطلاعات است. رابطه ما با مخاطبان‌مان بیشتر اوقات یک‌طرفه است. به همین دلیل در بسیاری از مواقع تنها به توضیح برخی مسائل غامض و پیچیدۀ الهیاتی می‌پردازیم و رابطۀ چندانی با خود فرد برقرار نمی‌کنیم. انتظار داریم در طرف مقابل‌مان تغییر و تحول رخ دهد، اما گویی قرار نیست در خود ما نیز تغییری ایجاد شود. این مقاله با تشبیه کردن بشارت به رقص، به تأثیر دوگانۀ بشارت می‌پردازد. کلام خدا در چارچوبِ رابطه‌ای دوستانه در سطوح مختلف هم برای گویندۀ کلام مکشوف می‌شود و هم برای شنوندۀ آن. این مقاله به ما کمک می‌کند تا نگاه تازه‌ای به مبحث بشارت داشته باشیم و بهتر به موسیقی انجیل و دعوت آن برای رقص با دیگری گوش دهیم.

مقالات تعلیمی

عید پنطیکاست - ترِوِر بِی- شمارۀ ۲

مسیحیان همواره عید پنطیکاست را جشن می‌گیرند و در آن به تعمق پیرامون مواهب الهی و بخصوص برخورداری از روح خدا می‌پردازند. اما براستی پنطیکاست به چه معناست؟ ریشه‌های تاریخی این عید در میان یهودیان چه بود؟ چرا باید امروز آن همه بر برگزاری آن تأکید ‌شود؟ نویسنده مقاله واقعه پنطیکاست را به‌عنوان منشاء تحول زندگی فردِ مسیحی معرفی می‌کند. اگر با مفهوم واقعیِ این روز مقدس آشنا نباشیم از مواهب آن نیز نمی‌توانیم برخوردار شویم. این مقاله همه مسیحیان را تشویق می‌کند تا تأملی دیگر بر واقعه پنطیکاست داشته باشند.

آزادی از گناه توسط مرگ و قیام مسیح- مهرداد فاتحی- شماره ۲۱

یک نفر مسیحی چگونه می‌تواند زندگی پاکی داشته باشد؟ پولس می‌پرسد: «ما که نسبت به گناه مردیم، چگونه می‌توانیم به زندگی در آن ادامه دهیم؟» اما مردن نسبت به گناه چگونه مرگی است و چگونه می‌توان چنین مرگی را در زندگی تجربه کرد؟ این مقاله بر اساس کلام خدا نشان می‌دهد که مردن نسبت به گناه نه به‌معنای مردن نسبت به حضور یا حملات یا کشش گناه، بلکه به‌معنای مردن نسبت به قدرت و حاکمیت گناه است که برای هر ایماندار واقعی در اتحاد با مرگ و قیام مسیح رخ می‌دهد. مرگ و قیام مسیح ما را نه تنها از محکومیت و نتایج گناه، بلکه از قدرت گناه نیز آزاد می‌کند.

اگر مسیح برنخاست!- مهرداد فاتحی- شماره ۲۶

پولس می‌گوید: «اگر مسیح برنخاست، باطل است وعظ ما و باطل است نیز ایمان شما.» چه سخن تکان‌دهنده و چه اظهارنظر خطرناکی! پولس در اینجا عمارت رفیع ایمان و اعتقاد مسیحی را یکسره بر این باور استوار می‌بیند که عیسای ناصری جسماً از مردگان زنده شده است. او بی‌پروا اعلام می‌دارد که اگر مسیح به‌واقع از مردگان زنده نشده باشد، تمام این عمارت فرو می‌ریزد. ولی چرا و چگونه قیام مسیح از مردگان از چنین اهمیت بالایی برای ایمان و زندگی مسیحی برخوردار است؟ در این مقاله پنج دلیل در این خصوص مورد بحث قرار می‌گیرد.

مشکل بخشیدن- فریدون مخوف- شماره ۲۷

چرا کتاب‌مقدس مصرانه از ما می‌خواهد که دیگران را ببخشیم؟ آیا بخشیدن همان فراموش کردن است؟ اگر ما نخواهیم کسی را که به ما بدی کرده ببخشیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ نویسنده در این مقاله مشکل بخشش را مورد بررسی قرار می‌دهد و در مورد بهای بخشش که غیر قابل سنجش است صحبت می‌کند. بخشش مسئله‌ای کاملاً درونی است ولی آثار آن در زندگی و روابط ما آشکار خواهد شد. نویسندۀ مقاله ضمن تأکید بر ضرورت بخشش در زندگی فرد مسیحی، راه‌کارهایی عملی برای بخشش پیشنهاد می‌کند.

قانون طلایی برای موعظه موفق- تیمور شاهینی- شماره ۲۹

همه ما هر از گاه موعظاتی شنیده‌ایم که هیچ چیز از آن نفهمیده‌ایم! گاه بسیار دشوار است بفهمیم واعظ می‌خواهد چه بگوید. بنابراین طبیعی است که اگر روزی بنا شد خودمان موعظه کنیم، باید بدانیم راه این کار چیست و از چه اشتباهاتی باید پرهیز کرد تا موعظه‌ای مفهوم و پرمعنا ارائه داده باشیم که باعث بنا و برکتِ شنوندگان است. در این مقاله به برخی از اصول اولیه فنّ موعظه پی خواهیم برد. بکار بستنِ توصیه‌های این مقاله باعث خواهد شد شنوندگان بجای چرت زدن، مشتاقانه خواهان شنیدن ادامه موعظه باشند و تا مدت‌ها آن را در یاد داشته باشند.

زنان و شاگردی مسیح- مهرداد فاتحی- شماره ۳۲

موضوع نقش و جایگاه زنان در کلیسا، موضوعی است بس بحث‌انگیز که به‌خصوص در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه واقع شده است. آیا کلیسا زنان را به‌قدر کافی ارج نهاده و عطایا و خدمت آنان را به اندازۀ کافی به رسمیت شناخته است؟ یا اینکه در حق آنان کم‌لطفی کرده و نقش آنان را در خدمات کلیسایی بیش از حد محدود نموده است؟ هدف این مقاله بررسی اجمالی نگرش و طرز برخورد عیسی با زنان است. به‌طور خاص، قصد نگارنده این است که نشان دهد برای عیسی تا جایی که شاگردی او مد نظر باشد، بین زن و مرد تفاوتی نیست.

خدای مسیحیان: نگاهی به تثلیث- مهرداد فاتحی- شماره ۴۰ و ۴۱

آیا مسیحیان به سه خدا اعتقاد دارند؟ اگر نه، درک صحیح دربارۀ پدر، پسر و روح‌القدس چیست؟ آیا این‌ها سه نقش هستند که یک شخص بازی می‌کند، یا سه فرد مستقل از هم هستند که شرکت تثلیث را تشکیل داده‌اند؟! و اصلاً این موضوع چه اهمیتی برای زندگی مسیحی دارد؟ بسیاری از مسیحیان ایرانی درک درست یا دقیقی از تثلیث ندارند. حتی برخی نادانسته تعالیمی دربارۀ آن می‌دهند که از سوی کلیسا به‌عنوان بدعت شناخته شده و مردود اعلام گردیده است. در این دو مقاله تعلیم درست دربارۀ تثلیث بر اساس کلام خدا و آموزش رسمی کلیسا توضیح داده شده است.

زبان اعتراض و کاربرد آن برای مسیحیان- افشین لطیف‌زاده- شماره ۴۲

آیا در سخن گفتن با خدا همیشه باید فقط جملات مثبت و شیرین بر زبان راند؟ آیا تنها زبان ارتباط ما با خدا زبان حمد و ثناست؟ آیا باید همواره قسمت قابل‌توجهی از تفکرات قلبی‌مان یعنی دردها و ناله‌های حل ناشده را از خدا مخفی بداریم؟ آیا در کلیسا همیشه باید سرودهای شادِ پرستشی با گام بالا خواند؟ آیا گاه شادی ما مسیحیان کم‌عمق، مصنوعی و غیرطبیعی نیست؟ این مقاله به وجود زبان دیگری در رابطه ما با خدا اشاره می‌کند که غالباً ناگاهانه و یا متأسفانه آگاهانه از حیطه رابطه ما با خدا حذف می‌شود. مطالعه این مقاله به ما کمک می‌کند تا تمامیت وجود خود را بدون هیچ پنهان‌کاری آزادانه به حضور خدا بیاوریم تا پرستش‌مان براستی در روح و راستی باشد.

مسیحیت و دنیای امروز

کریسمس: پدیده‌ای غربی یا ایرانی؟ - عیسی دیباج - شماره ۳۲

آیا تابه‌حال به‌فکرتان خطور کرده که کریسمس ممکن است ریشه در باورهای دینی و آداب و سنن کهنِ ایران‌زمین داشته باشد؟ نویسنده در این مقاله با استناد به شواهد و مدارک تاریخی نشان می‌دهد که جشن کریسمس یا عید میلاد مسیح، برخلاف آنچه اغلبِ مردم تصور می‌‌کنند نه عیدی خاص ارامنه یا غربیان، بلکه مراسمی است که اتفاقاً عمیقاً ریشه در فرهنگ و باورهای دینی ایرانیان دارد. در واقع حتی باید گفت که به‌خاطر نفوذ آداب و سنن ایران باستان است که امروزه غربیان میلاد مسیح را در روز ۲۵ دسامبر جشن می‌گیرند. مقاله به‌طرزی انکارناپذیر ثابت می‌کند که بسیاری از سنن مربوط به عید کریسمس، از تاریخ برگزاری آن در روز ۲۵ دسامبر گرفته تا درخت کریسمس و هدایای پای آن، همگی خاستگاهی ایرانی دارد و از عقاید مذهبیِ ایرانیان باستان به عاریت گرفته شده است.

مسیحیت و نوروز باستان - عیسی دیباج - شماره ۳۳

میان فرهنگ و سنن ایرانی و ایمان مسیحی چه رابطه‌ای وجود دارد؟ آیا این دو با هم در تضادند؟ آیا مسیحی شدن به‌معنای پشت پا زدن به آداب و سنن ملی است؟ نویسنده در این مقاله ضمن نقل برخی از خاطرات جالب و شنیدنی‌ای که خود شخصاً در مورد این موضوع داشته است، به این سوءتفاهم رایج در بین برخی از مسیحیان ایرانی اشاره می‌کند که کسی که دعوت مسیح را پذیرفت باید فرهنگ و ارزش‌های غربی را نیز به‌دنبال آن دربست بپذیرد و به فرهنگ غنی و سنت‌های دیرین سرزمین مادری خود به‌کلی پشت پا بزند. نویسنده ضمن اشاره به اینکه چطور خود عیسی مسیح نیز رسالت الهی خود را در قالب مفاهیم و تعابیری برای مردم روزگار خود شرح می‌داد که عمیقاً ریشه در فرهنگ و باورهای دیرین قوم یهود داشت، نتیجه می‌گیرد که گرامی داشتن اعیادِ ملی‌ای چون عید نوروز نه تنها با تعالیم مسیحیت منافاتی ندارد، بلکه به درونی شدنِ ایمان مسیحی در کشورمان و بیگانه‌زدایی از آن نیز کمک می‌کند و بر این تصور باطل که مسیحیت کالایی است تحمیلی از جانب غرب خط بطلان می‌کشد.

آزادی و مسئولیت مسیحی - مهرداد فاتحی - شماره ۳۳

پولس می‌گوید: «مسیح ما را آزاد کرد تا آزاد باشیم. پس استوار بایستید و بار دیگر خود را گرفتار یوغ بندگی مسازید.» معنی این آزادی چیست و حدود آن برای یک مسیحی کجاست؟ موضوع آزادی از شریعت کج‌فهمی‌های زیادی را سبب گردیده است. برخی به غلط بر این گمانند که فرد مسیحی دیگر تابع هیچگونه قانون اخلاقی خارجی و مشخصی نیست. برخی دیگر نیز آن را به‌معنی آزادی از هر نوع مقررات و تشکیلات کلیسایی می‌دانند. در این مقاله، حدود آزادی و نیز مسئولیت فرد مسیحی مورد بررسی قرار گرفته، و جایگاه شریعت در تاریخ و معنی آزاد شدن از آن بر اساس کلام خدا توضیح داده شده است.

ایمان مسیحی و موضوع مرگ - عیسی دیباج - شماره ۳۵

"تابه‌حال برای‌تان پیش آمده که در گرمای تابستان، بعد از ظهر یک روز تعطیل... زیر آفتاب به خوابی عمیق فرو رفته باشید و آن وقت در عالم خواب و بیداری، همچنانکه طاق‌باز خوابیده‌‌اید و دهان‌تان نیمه‌باز است، ناگهان این فکر از خاطرتان گذشته باشد که از مدت زمان عمرتان نیمی سپری شده و نیمی بیش باقی نمانده است؛ و بعد با خود فکر کرده باشید که نیمۀ اول چه زود گذشت و پایان نیمۀ دوم عن‌قریب است که از راه برسد، و اینکه وقتی آن نیمۀ دوم هم تمام شد دیگر از عمر مجدد خبری نیست و تمدید و المثنایی در کار نخواهد بود، و بعد درمانده باشید که آن وقت چه خواهد شد، و وحشت کرده باشید؟»

نویسنده با این پرسش، به بررسیِ موضوعی می‌پردازد که شاید مهم‌ترین مشغلۀ ذهنی نوع بشر باشد: وحشت فزاینده از مرگ و اشتیاق برای جاودانگی. او سپس نشان می‌دهد که چگونه تنها ایمان قلبی قادر است این موضوع را برای بشر حل کند و وحشت از نیستی را در دل او به آرامش و اطمینان‌خاطری دائمی مبدل سازد.

دزدی از خدا - الیاس زیدی‌فرد - شماره ۳۵

آیا ممکن است انسان از خدا هم دزدی کند؟ آیا اساساً چنین جسارتی قابل‌تصور است؟ نویسنده با اشاره به نمونه‌های غم‌انگیزی که حتی ایمانداران به خود جرأت داده در نهایت گستاخی از خدایی که همه چیز را می‌بیند می‌دزدند، بر اساس گفته‌های خود خدا در کلامش به این نتیجه می‌رسد که کسی نیست که از خدا بدزدد و کامیاب شود. هر چیزی که از گنجینۀ خدا دریغ می‌شود درون کیسه‌ای جای می‌گیرد مملو از سوراخ، و سودی که از این راه به‌دست می‌آید ما را به جای آنکه ثروتمند کند، فقیرتر می‌سازد.

نگرش مسیحی به پول - عیسی دیباج - شماره ۳۸

این اصطلاح را که "فلانی پولش به جانش بسته است" لابد شنیده‌اید. نویسنده که از شما چه پنهان مدتی است دچار تب بازار بورس شده است، صبح یکی از روزهای بهاری ناگاه متوجه می‌شود که مبلغ قابل‌توجهی از اصل پولش بر باد رفته است! اندیشۀ چنین ضرری خوراک را بر دهان و خواب را بر چشمان نویسنده حرام می‌‌کند، و او را به سلسله تفکراتی وامی‌دارد که اندیشیدن به آن بر هر فرد مسیحی‌ای که می‌خواهد مطابق دیدگاه کتاب‌مقدس در مورد پول زندگی کند واجب است.

آیا کلیسا دمکراسی است؟ - مهرداد فاتحی - شماره ۳۸

آیا کتاب‌مقدس الگویی خاص برای شیوۀ رهبری در کلیسا در اختیار ما می‌گذارد؟ در این مقاله، نخست وجه مشترک نظام‌های رهبری در عهدعتیق مورد بررسی قرار می‌گیرد که در آن مؤمنان تنها به‌طور غیرمستقیم و از طریق رهبران خود به خدا و ارادۀ او دسترسی داشتند. سپس نشان داده می‌شود که در عهدجدید، رهبران دیگر میانجی رابطۀ قوم با خدا نیستند و ارادۀ خدا را به آن‌ها ابلاغ نمی‌کنند. آن‌ها دیگر برای قوم و به جای قوم تصمیم نمی‌گیرند، بلکه وظیفه و مسئولیت آن‌ها تجهیز قوم بالغ خداست به‌گونه‌ای که بتوانند استقلال فکری داشته باشند و برای خود تصمیم بگیرند.

مسیحیت و تبعیض - عیسی دیباج - شماره ۴۲

رفتار زننده‌ای که نویسنده مقاله به‌دلیل گذرنامه ایرانی‌اش از مأمور کنترل گذرنامه در فرودگاه مشاهده می‌کند او را به طرح سلسله پرسش‌هایی در مورد تبعیض و بررسیِ دیدگاه کتاب‌مقدس در مورد این مبحث حساس سوق می‌دهد. در نگاه اول حتی ممکن است چنین به‌نظر آید که کتاب‌مقدس بر موضوع تبعیض صحه گذاشته یا اینکه خدا قومی خاص را بر سایر اقوام ترجیح داده است. اما نویسنده با نگاهی دقیق‌تر به کتابمقدس و بررسیِ تاریخ نجات، برای اینگونه سوءتفاهمات پاسخی قانع‌کننده می‌یابد و روشن می‌سازد که هدف خدا در واقع نجات تمام مردم دنیاست. نویسنده در پایان، به یگانه طریقی که مسیحیان می‌توانند با معضل تبعیض برخورد کنند اشاره می‌کند: محبت!

پرداختی به پرسش‌ها

دعا، چرا؟- آرمان رشدی- شماره ۱۱

بسیاری از مسیحیان نمی‌دانند که چرا حتماً باید دعا کرد. آیا دعا واقعاً تأثیری بر زندگی دارد؟ یا اینکه صرفاً فرار از واقعیت‌های زندگی و پناه بردن به دنیای تخیلات است؟ چگونه باید دعا کرد؟ نویسنده مقاله در عصری که دعای مسیحی اهمیت و مفهوم خود را برای خیلی‌ها از دست داده است، به‌خوبی به تشریح محتوا و علتِ دعا می‌پردازد. خواننده با مطالعۀ این مقاله با خدایی آشنا می‌شود که نه در آن دوردست‌ها، بلکه چون پدری مهربان در نزدیکی ماست و صدای‌مان را می‌شنود، و بدون ارتباط و راز و نیاز با او زندگی برای انسان معنا ندارد.

آیا می‌توان واقعاً عوض شد؟- سارو خاچیکی- شماره ۱۸و ۱۹

آیا براستی امیدی به عوض شدنِ انسان هست؟ نویسنده در این مقاله نخست به این موضوع می‌پردازد که اساساً منظور از عوض شدن چیست. البته منظور تغییر در جهت مثبت است نه منفی، زیرا افراد زیادی هستند که فوق‌العاده در جهت منفی عوض می‌شوند.

احتمالاً همه ما به ایماندارانی برخورد کرده‌ایم که می‌گویند خیلی سعی کردم عوض شوم ولی نشد. خیلی سعی می‌کنم عصبانی نشوم و غیبت نکنم و حرص نخورم، ولی نمی‌شود! نویسندۀ مقاله در این رابطه سه تغییر مهمی را که مسیح در زندگی ما ایجاد می‌کند مورد بررسی قرار می‌دهد و به‌علاوه بر این واقعیت تأکید می‌نهد که در تغییر انسان هم خدا سهمی دارد و هم انسان، و انسان نباید سهمِ خود را بر دوش خدا بگذارد و از مسئولیتی که در این زمینه متوجه خود اوست شانه خالی کند.

رأی دادگاه علیه تکامل- پل راجرز- شماره ۲۲

بسیاری از مردم فکر می‌کنند فرضیۀ تکامل نظریه‌ای است علمی و ثابت‌شده. اما واقعیت این است که این نظریه پس از گذشت ۱۵۰ سال همچنان فرضیه‌ای است اثبات نشده که سندیت خاصی ندارد. در واقع باید گفت که شواهد و قرائن بسیاری در ردِ فرضیه تکامل وجود دارد. نویسندۀ فقید پل راجرز در این مقاله ناکافی بودنِ شواهد و دلایل مربوط به این فرضیه را مورد بررسی قرار می‌دهد. مطالعۀ این مقاله به ما کمک خواهد کرد برای پاسخگویی به کسانی که می‌خواهند به بهانۀ علم و با استناد به نظریه تکامل خدا و خلقت او را انکار کنند، مجهز باشیم.

تبعه آسمان- حسام مرتضوی- شماره ۲۳

منظور از اینکه وطن ما در آسمان است و یا ما تبعه آسمان هستیم، چیست؟ اگر فرد ایماندار همیشه به فکر آسمان و سکونت در آن باشد، آیا از و‏ظایف و مسئولیت‌های زمینی خود غافل نخواهد شد؟ نویسنده در این مقاله به پادشاهی آسمان در امروز و آینده می‌پردازد و یک مسیحی را در برابر شرایط و قوانین تابعیت در این پادشاهی قرار می‌دهد. تبعه آسمان بودن باید باعث شود که فرد ایماندار زندگی خود را متفاوت از زندگی دیگران ببیند، و بداند که به قلمرو دیگری تعلق دارد و موظف به اطاعت از قوانین دیگری است که ممکن است با قوانین این جهان کاملاً در تضاد باشد.

معنای سر بودن مرد چیست؟- افشین لطیف‌زاده- شماره ۳۷

سر بودن مرد به چه معناست؟ مشرق‌زمین به‌علت برخورداری از جامعه مردسالارانه همواره مقوله سر بودن مرد را به‌عنوان نشانه اقتدار و رهبری مرد بر زن تعریف کرده است. ولی آیا کلام خدا نیز همین را تعلیم می‌دهد؟ آیا عبارت "سر بودنِ مرد" معانی دیگری نیز دارد؟ باید اعتراف کنیم که ما اغلب زندانی تعاریف فرهنگ خود هستیم و اجازه نمی‌دهیم که کلام خدا تعصبات ما را در هم بشکند. مطالعه این مقاله به ما کمک می‌کند تا از مفهوم سر بودن مرد درک تازه‌ای داشته باشیم - درکی که بیشتر بر مسئولیت مرد تأکید می‌ورزد تا به اقتداری مستبدانه. این مقاله همچنین زنان را نیز تشویق می‌کند که به نقش بارز و متمایز خود از مردان پی ببرند.

جنین: یک تکه بافت یا یک انسان- دکتر مژده شیروانیان- شماره ۳۸

این مقاله با ارائۀ واقعیات پزشکی نشان می‌دهد که جنین از زمان باروری تخمک یک انسان منحصر به‌فرد است. رشد جنین در همان سه ماه اول بارداری حاکی از آن است که جنین نه تنها یک موجود زنده است، بلکه درد را نیز به‌خوبی حس می‌کند و حتی مغز او مثل یک انسان بالغ خواب می‌بیند.

گذشته از این، با مطالعۀ کلام خدا درمی‌یابیم که خدا برای حیات جنین فوق‌العاده ارزش قائل است. حیات انسان در دست خداست و معیار او برای ادامۀ حیات انسان، صرفاً داشتن تنی سالم و فاقد نقص عضو نیست. ارزش‌های خداوند با ارزش‌های انسان متفاوت است.

این مقاله با پاسخگویی به برخی از سؤالات مهم زیر، می‌کوشد پاره‌ای از ابهامات را روشن سازد: ۱- آیا بهتر نیست جنینی که در اثر تجاوز جنسی به‌وجود آمده یا نقص عضو و بیماری داشته است، سقط شود؟ ۲- جنین در بدن مادر است؛ آیا مادر حق ندارد تصمیم بگیرد که با بدنش چه بکند؟ ۳- اگر سقط جنین به‌صورت قانونی انجام نگیرد آیا زنان بسیاری در اثر سقط جنین‌های غیربهداشتی از بین نخواهند رفت؟

چرا زلزله؟- مالکولم استیر- شماره ۴۲

در زندگی فجایع دردناکی اتفاق می‌افتد که بسیاری را به خاک سیاه می‌نشاند. عکس‌العمل مردم در پی وقوع چنین حوادثی معمولاً این است که اگر خدایی وجود دارد که منبع محبت و رحمت است و همه چیز را در کنترل خود دارد، پس چرا اجازه می‌دهد چنین وقایع ناگواری اتفاق بیفتد؟ نویسنده در این مقاله این سؤال مهم را از نظر الهیاتی و بر اساس تعالیم کتاب‌مقدس مورد بررسی قرار داده و از جمله به این سؤالات پاسخ می‌دهد: آیا خدا از طریق این وقایع پیغامی برای مسیحیان دارد؟ آیا می‌توان انسان را نیز در بروز این وقایع دخیل دانست یا اینکه تنها باید انگشت اتهام را بسوی خدا بلند کرد؟

تعمید چیست؟- کالیب فیشر- شمارۀ ۴۹

تعمید چیست؟ چرا لازم است تعمید بگیریم؟ چه وقت باید تعمید گرفت؟ آیا تعمید صرفاً برگِ عضویت در کلیساست؟ آیا کسی که تعمید نگرفته مسیحی واقعی محسوب نمی‌شود و به آسمان نمی‌رود؟ آیا بچه‌ها را هم باید تعمید داد؟ آیا باید غسل تعمید گرفت و به‌طور کامل در آب فرو رفت، یا اینکه پاشیدن آب کافیست؟

پاسخ این سؤالات و بسیاری از سؤالات دیگر در مورد تعمید مسیحی را در این مقالۀ مفید خواهید یافت. نویسنده با ذکر تجربیات شخصیِ خود و نیز با استناد به تعالیم کتاب‌مقدس این مبحث را به‌خوبی باز می‌کند، و بسیاری از نکات مبهم را برای خوانندگان روشن می‌سازد.

شخصیت برجستۀ مسیحی

مادر ترزا، گوهری نادر در تنی نحیف- دکتر مژده شیروانیان- شماره ۳۳

اگنس بوجاخیو در ۱۸ سالگی دعوت خدا را برای خدمت به بینوایان لبیک گفت و پس از دوران کوتاه کارآموزی برای خدمت به فقرا عازم هندوستان شد.

زنی که از مالِ دنیا تنها دو دست "ساریِ نخی" داشت، به زندگی صدها هزار کودک فقیر، زنان و مردان بی‌خانمان و مریضان رو به مرگ معنا بخشید. او رمز موفقیت خود را تنها در دعا می‌دانست و معتقد بود محبت کردن با قلبی بی‌ریا و مخصوصاً محبت به فقرا، دعایی بیست و چهار ساعته است.

هنری مارتین- عیسی دیباج- شماره‌های ۳۴، ۳۵ و ۳۶

آیا می‌دانستید ترجمه قدیمی کتاب‌مقدس فارسی حاصل تلاش‌های نابغه‌ای از دانشگاه کمبریج است که زندگی و جوانی خود را وقف خدمت به خدا کرد.

هنری مارتین که برای بشارت مژدۀ نجات اشتیاقی شدید داشت، تصمیم گرفت به هندوستان و سپس به ایران سفر کند. او در هند به این نتیجه رسید که تنها راهِ نجات مردم از خرافات، آشنا کردنِ آن‌ها با محبت مسیح است. اما چگونه؟ بهترین شیوه این بود که مردم کتاب‌مقدس را به زبان خودشان بخوانند، و از این رو مشغول ترجمه کتاب‌مقدس شد. این جوان انگلیسی به‌هنگام كار بر روی ترجمه فارسی کتاب‌مقدس بیست و نه سال بیشتر نداشت. او پس از پایان این ترجمه، در بازگشت از ایران، در کوه‌های شرق ترکیه بر اثر بیماری و خستگی مفرط درگذشت.

گفتگویی با اسقف حسن دهقانی و همسرشان مارگریت- عیسی دیباج- شماره‌های ۳۸ و ۳۹

اسقف دهقانی که از برجسته‌ترین رهبران و نویسندگان مسیحی ایرانی است، در گفتگویی دوستانه با مجله "کلمه" در مورد دوران کودکی، چگونگی آشنایی خود با مسیح، نظرات‌شان در مورد مسیحیت ایرانی، اشعار، نوشته‌ها و کارهای هنری خود سخن می‌گویند. همسرشان نیز از زندگی مشترک‌شان و نیز از خاطرات کشته‌شدن تنها پسرشان بهرام و تأثیر آن بر زندگی آن‌ها صحبت می‌کنند.

اسقف دهقانی در این مصاحبه به سؤالاتی راجع به آیندۀ مسیحیت در ایران، نقش شعر و ادبیات فارسی در ارائۀ پیام مسیحیت به ایرانیان و اینکه دوست دارند آیندگان چگونه از ایشان یاد کنند، پاسخ‌هایی شیرین و آموزنده می‌دهند.

ویلیام کولگیت- عیسی دیباج- شمارۀ ۴۳

امروزه با شنیدن اسم "کولگیت" بی‌درنگ به‌یاد خمیردندان می‌افتیم. اما بد نیست بدانیم در پس موفقیت این کالای جهانی شخصیتی مسیحی وجود دارد که اساس موفقیت زندگی و حرفۀ خود را بر اصول کتاب‌مقدس بنیاد نهاد.

ویلیام در نوجوانی در یک شرکت صابون‌سازی مشغول کار شد و با وجود فراز و نشیب‌های بسیار در کمتر از شش سال موفق شد قسمت عمده‌ای از بازار صابون در آمریکا را تحت پوشش خود قرار دهد. بدین ترتیب ثروت، شهرت و موفقیت به‌طرزی خارق‌العاده به او رخ نمود.

ویلیام که در خانواده‌ای مسیحی پرورش یافته بود، در همان دوران جوانی تصمیم گرفت ایمان به خدا را جدی‌ بگیرد، و با خدا عهد بست که اگر کار و زندگی‌اش برکت یابد هر سال ده درصد از عایدات خود را وقف کار خدا کند.

امروزه کمپانی کولگیت یکی از قدیمی‌ترین و موفق‌ترین کمپانی‌های دنیاست و این گواهی است بر این واقعیت که اگر خدا را در کار و زندگی خود در اولویت قرار دهیم، او نیز ما را فوق تصورمان برکت خواهد داد.

بلقیس شیخ- عیسی دیباج- شمارۀ ۴۸

بلقیس شیخ زنی بود اصل و نسب‌دار از خانواده‌ای اشرافی در پاکستان. سلسله مشکلاتی که برای نوۀ خردسالش که تنها مونس او بود اتفاق افتاد، بلقیس را بر آن داشت که هر روز به مطالعۀ قرآن بپردازد و به‌ویژه تحت تأثیر داستان‌ها و روایاتی قرار ‌گیرد که از کتب مسیحی و یهودی نقل شده بود. بلقیس کنجکاو ‌شد در مورد ادیان دیگر بیشتر بداند، و مخصوصاً علاقه‌مند بود بداند عقیده انجیل دربارۀ خدا چیست. همین مقدمه‌ای شد برای دیدن عجیب‌ترین خواب زندگی‌اش. شرح تجربیات شگفت‌انگیز بلقیس و اینکه چطور سرانجام قلب خود را به مسیح سپرد به‌طرزی خارق‌العاده در کتاب "جرأت کردم او را پدر بنامم" آمده است، که این مقاله نیز بر اساس آن تهیه شده است.

سرگذشت ایمانی

سرگذشت ایمانی میلتن- شمارۀ ۱۵ و ۱۶

میلتن در حساس‌ترین دوران سنی‌ با حقیقت تلخی روبرو شد: متوجه شد کسی که او از کودکی وی را برادر خود می‌دانست در واقع پدر اوست، و چند سال بعد نیز مادرش را دید که به دروغ به او گفته بودند مرده است. میلتن در نتیجه رویارویی با این واقعیات گیج‌کننده، دچار افسردگی شدیدی شد و به مواد مخدر پناه برد.

سرگذشت چگونگیِ ملاقات میلتن با خدای زنده به‌طرزی تکان‌دهنده در این مقاله شرح داده شده است. میلتن می‌گوید: «تنها نیرویی که توانست مرا از دردهایم شفا دهد و زخم‌های گذشته را بردارد، قدرت خداوند بود. پس از آن واقعه، برای اولین بار احساس کردم پدرم را دوست دارم.»

سرگذشت ایمانی واهیک - شمارۀ ۲۲

واهیک که تحت تأثیر دوستان ناباب در نوجوانی گرفتار مواد مخدر و مشروبات الکلی شده بود، از سرِ ناچاری تصمیم گرفت ایران را ترک کرده، به اروپا مهاجرت کند. اما این کار نیز مشکلاتش را حل نکرد.

واهیک در خارج از کشور با خانواده‌ای آشنا شد که می‌گفتند عیسی مسیح زندگی‌شان را عوض کرده است. واهیک کنجکاو شد که در مورد این عیسی مسیح بیشتر بداند، اما فکر لذات دنیا را به هیچ وجه نمی‌توانست از ذهن خود بیرون کند. تا اینکه یک‌روز در کلام خدا چنین خواند: «آیا نمی‌دانید که دوستی دنیا، دشمنی خداست؟» واهیک در همان لحظه وجود فردی را در اتاق احساس کرد. سرش را که بلند کرد کسی را ندید، ولی در عوض شادی و آرامشی عمیق تمام وجودش را فرا گرفته بود. واهیک می‌دانست که خدا به ملاقاتش آمده است...

زندگی عنکبوتی - سرگذشت ایمانی حسام- شمارۀ ۲۵

حسام در اردوگاهی در آلمان در انتظار کسب پناهندگی است. مشکلات و بحران‌های فراوان سرانجام او را به دوستی با عنکبوت گوشه دیوار اتاقش محکوم می‌کند. اما این دوستی موقتی است. او در اوج بحران‌ها، دوستیِ شخصِ عجیبی را تجربه می‌کند که در نهایت زندگی سیاه او را دگرگون می‌سازد. اگر می‌خواهید با حسام همراه شوید، داستان عجیب و تکان‌دهنده او را بخوانید.

سرگذشت ایمانی برادر جلال و خواهر نسرین- شمارۀ ۲۶

زوج جوان که ۱۵ سال در آرزوی داشتن فرزند همه راه‌ها را امتحان کرده بودند، عاقبت جهت درمان راهیِ انگلستان شدند. اما باز مشکل حل نشد. بنابراین تصمیم گرفتند برای دور ماندن از نگاه‌ها و زخم‌زبان‌های فامیل و آشنایان، در همان انگلستان بمانند و در جستجوی راهی جهت کسب اقامت، راهیِ کلیسا شدند. عقاید مسیحیان در ابتدا برای‌شان عجیب و دشوار بود، اما به شرکت در جلسات کلیسا ادامه دادند. سرانجام روزی شمشیرِ دودَمِ کلام خدا زانوی هر دوی‌شان را خم کرد. هنوز چند ماه از ایمان این زوج نمی‌گذشت که برادر جلال با ناباوری متوجه شد همسرش نسرین باردار است. خدا خواستۀ به‌ظاهر ناممکنِ این زوج را در مسیح به ‌آن‌ها عطا کرده بود.

عمو حیدر- شمارۀ ۳۳

سرگذشت عمو حیدر یکی از عجیب‌ترین نمونه‌هایی است از کارهای عظیمی که خداوند در بین ایرانیان مناطق دورافتادۀ سرزمین ما انجام می‌دهد. عمو حیدر حدود ۳۵ سال پیش وقتی مشغول تماشای کارگران ساختمان‌سازی بود، ناگاه متوجه ‌شد تیرآهن‌هایی عظیم‌الجثه عن‌قریب بر او فرود می‌آیند. او می‌گوید: «در آن لحظه می‌خواستم بزرگان و امامان را به کمک بطلبم، اما هر چه کردم زبانم حرکت نکرد. در ثانیه‌های آخر بود که بی‌اختیار فریاد زدم: "یا حضرت عیسی!" چند بار این نام را تکرار کردم و ناگهان دستی را دیدم که جلوی ضربه‌ تیرآهن‌ها‌ را گرفت...» عمو حیدر با همان ایمان ساده‌اش مسیح را نجات‌دهنده خود می‌داند. او می‌گوید: «من عاشقم و معشوق خود را پیدا کرده‌ام. حضرت عیسی همه کس و همه چیز من است.»


ارزیابی این مقاله ٢.٨ from ١٠ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En