/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

پروانه‌ها

دکتر راحله توانا

 

«روزی خداوند دید کودکان انسان غمگینند، پس تصمیم گرفت آن‌ها را غرق شادی کند، چرا که شادی مهم‌ترین مظهر کودکی بود. پس تمامی رنگ‌های زیبا را از دریا، گل‌ها، کوه‌ها، درختان، رنگین‌کمان و .... به عاریت گرفته در صندوق پنهان نمود و از فرشتگان خواست تا بال‌های خود را داخل صندوق بگذارند، سپس از کودکان انسان خواست تا در صندوق را بگشایند. به‌مجرد گشودن در صندوق، ناگهان رنگ‌ها جان گرفتند و با یاری از بال‌های فرشتگان به‌پرواز درآمدند، کودکان انسان این موجودات بهشتی را پروانه نامیدند و غرق شادی شدند....»

این داستان، افسانه‌ای سرخپوستی است. چنین به‌نظر می‌رسد که سرخپوستان برای تأکید و توجیه زیبایی این موجود زیبا بهترین و لطیف‌ترین قوۀ خلاقیت خود را به‌کار برده‌اند.

در فرهنگ‌ها و ملل مختلف پروانه معانی گوناگونی دارد. مثلاً در چین پروانه سمبلی از عمر طولانی و گاه سمبلی از مردان جوان عاشق است. جالب است که در بسیاری از فرهنگ‌ها پروانه نمادی از روح انسان است، به‌طور مثال در یونان قدیم کلمۀ Psych برای پروانه به کار برده می‌شد که به مفهوم روح است. شاید بتوان گفت که علت این تشبیه احتمالاً زندگی زیبا و اسرار‌آمیز این مخلوق است.

پروانه در سیر تکامل خود از دگردیسی کامل می‌گذرد. او از ۴ مرحله کاملاً متفاوت می‌گذرد تا به شکل زیبایی که ما شاهد آن هستیم در آید که به شرح زیر می‌باشد:

- تخم (Egg)

- نوزادی (کرم پروانه) (Larva)

- شفیره (Pupa)

- مرحله بلوغ حشره (Imago)

کرم پروانه، پس از بیرون آمدن از تخم تنها یک وظیفه دارد: خوردن، خوردن، و باز هم خوردن....! در حین این عمل دلپذیر، کرم پروانه ۴ تا ۵ بار پوست‌اندازی کرده و بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. تا اینکه پس از ۲ تا ۳ هفته به حداکثر رشد خود می‌رسد و از خوردن دست می‌کشد، درختی و شاخه‌ای را می‌یابد و شروع به تنیدن پیله‌ای به دور خود می‌کند.

کرم پروانه درون پیله در حال تغییر است، این تغییر بر همگان پنهان است، تنها خداوند همراه و همسفر او در آن دنیای خاموش و تاریک درون پیله است. علی‌رغم خاموشی و تنهایی درون پیله، شاید حتی خود کرم هم نمی‌د‌اند که رفته رفته تبدیل به یکی از زیباترین موجودات این کره خاکی می‌شود. درست مانند روح انسانی که خود را به روح‌القدس تسلیم می‌کند، و روح‌القدس او را به مرور زمان به‌شباهت مسیح در می‌آورد.

در مرحلۀ آخر تمامی اعماء و احشاء کرم پروانه حل شده، تغییر شکل داده و تبدیل به اجزای بدن پروانه می‌شوند. وقتی که پروانه کامل شکل گرفت، به آرامی از سوراخ پیله بیرون می‌آید و به شکل معکوس بر روی شاخه می‌ایستد. با این عمل مایعاتی را که درون شکم خود ذخیره کرده به درون بال‌ها می‌فرستد تا بال‌ها باز شوند و کم‌کم در حرارت محیط خشک شوند تا قادر به پرواز شود.

خوب است در اینجا چند نکته جالب دیگر نیز در مورد پروانه‌ها ذکر کنیم:

- آیا می‌دانستید پروانه‌ها با پاهای‌شان مزّه غذا را می‌چشند و از شاخک‌های‌شان برای بویایی استفاده می‌کنند؟

- آیا می‌دانستید در جهان حدود ۲۸٫۰۰۰ نوع پروانه وجود دارد؟

- آیا می‌دانستید نوع خاصی از پروانۀ مهاجر در آمریکا وجود دارد که در پاییز برای فرار از سرمای زمستان در جماعتی میلیونی، سفر مهاجرتی طولانی ۲۰۰۰ مایلی را در پیش می‌گیرند!!

- آیا می‌دانستید پروانه برای پرواز احتیاج به حرارت خورشید دارد و در حرارت‌های پایین و فضای سرد قادر به پرواز نیست؟

- آیا می‌دانستید پروانه‌ها بعد از زنبورها مهم‌ترین عوامل انتشار گرد گل‌ها هستند؟

بیایید تا ما نیز چون پروانه‌ها، با حضور خودمان باعث شادی و افزایش زیبایی‌های روحانی در جهان بگردیم هر چند که برای پروانه شدن، باید از سفری روحانی بگذریم، از یک دگردیسی کامل.

«لیکن همه ما چون با چهرۀ بی‌نقاب جلال خداوند را در آینه می‌نگریم، از جلال تا جلال به همان صورت متبدل می‌شویم، چنانکه از خداوند که روح است» (دوم قرنتیان ۳:‏۱۸).


ارزیابی این مقاله ٢.٩ from ٤٢ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En