/images/Login/login_left5.png
نام کاربری   کلمۀ رمز              
/images/Login/login_right5.png
‮گرافیک کم‮
  
Back

درآمدی بر الهیات مسیحی

عیسی دیباج

 

 

بنده تابه‌حال کتب الهیاتی متعددی ترجمه کرده‌ام که همگی مفید و آموزنده بوده‌اند و القاب و عناوین بسیار عالِمانه‌ای نیز داشته‌اند. اما هیچ کدام را در جامع و مبسوط بودن با کتاب "درآمدی بر الهیات مسیحی"، نوشته الستر مک‌گراث قابل قیاس نیافته‌ام. کمتر کتاب الهیاتی را سراغ دارم که تاریخ تفکر مسیحی و تعالیم و مبانیِ آن را چنین دقیق و در عین حال ساده و قابل فهم شرح داده باشد. الستر مک‌گراث را به‌جرأت می‌توان یکی از برجسته‌ترین اساتید الهیات مسیحی در عصر حاضر دانست. او که سال‌ها در مقام استاد الهیات در دانشگاه آکسفورد تدریس کرده است، امروزه در محافل الهیاتی شخصیتی کاملاً شناخته‌ شده است و تابه‌حال کتب متعددی در این زمینه نگاشته که همگی جزو متون کلاسیک الهیات مسیحی است. از این میان، کتاب "الهیات مسیحی" او از همه معروف‌تر است و پرفروش‌ترین اثر او بوده است. این کتاب در جوامع انگلیسی‌زبان، تقریباً در منزل هر کسی که علاقه‌ای ولو گذرا به مسائل الهیاتی دارد یافت می‌شود.

کتاب "الهیات مسیحی" به سه بخش تقسیم شده است. نویسنده در بخش نخست که "نقاط عطف: ادوار، مضامین، و شخصیت‌های الهیات مسیحی" نام دارد، چشم‌اندازی اجمالی از سیر تحول الهیات مسیحی از آغاز مسیحیت تقریباً در سال ۱۰۰ میلاد تا دوران اخیر ارائه می‌دهد. نویسنده در این بخش پس از معرفی شخصیت‌ها و شرح مکاتب و نظریات مهمِ الهیاتی در طول تاریخ مسیحیت، به‌نحوۀ پیدایش فرقه‌های مختلف مسیحیت از قبیل کاتولیک و پروتستان و ارتدوکس می‌پردازد، و در پایان چگونگیِ گسترش مسیحیت در قاره‌های مختلف دنیا را یکی پس از دیگری خلاصه‌وار بیان می‌دارد. عنوان بخش دوم، "منابع و روش" است و به بررسی مسائل کلی می‌پردازد که الهیات مسیحی با آن‌ها سر و کار دارد و در پیِ یافتنِ پاسخی برای آن‌هاست. برخی از مهم‌ترین ابزار و منابعی که الهیات برای یافتن چنین پاسخی از آن‌ها بهره می‌‌جوید -‏‏‏‏ نظیر مکاشفه، کتاب‌مقدس، شیوه‌های مختلف تفسیر کتاب‌مقدس، عقل، سنت و تجربه -‏‏‏‏ همگی در این بخش به تفصیل مورد بررسی قرار می‌گیرند. و سرانجام بخش پایانی که "الهیات مسیحی" نام دارد و بیشترین حجم کتاب را به‌خود اختصاص می‌دهد، تقریباً به تمام مفاهیم اساسی ایمان مسیحی می‌پردازد -‏‏‏‏ تعالیم و آموزه‌هایی چون دیدگاه مسیحیت در مورد خدا، آموزۀ تثلیث، مفاهیم مختلف در مورد شخصیت مسیح و کاری که انجام داد، آموزۀ نجات، آموزۀ گناه، طبیعت انسان، آموزۀ فیض، آموزۀ کلیسا، و سرانجام دیدگاه مسیحیت راجع به پایان کار دنیا و وقایع آخر زمان.

در پایان هر بخش نیز سؤالاتی جهت خودآزمایی خواننده مطرح شده است، که به‌ویژه برای دانشجویان فلسفه و الهیات مفید خواهد بود.

این کتاب علاوه بر مسیحیان، برای غیرمسیحیانی نیز که علاقه‌مندند در مورد مسیحیت و شاخه‌های مختلف آن اطلاعات موّثق و قابل اطمینانی کسب کنند فوق‌العاده مفید خواهد بود. مسلماً بر هر فرد مسیحی است که در مورد آنچه به آن ایمان آورده اطلاعات درست و جامعی داشته باشد تا هم پایۀ ایمان خودش مستحکم‌تر باشد و هم بتواند در مورد معتقدات خود به دیگران توضیح دهد. اما از یاد نباید برد که تاریخ تفکر مسیحی و نحوۀ شکل‌گیری بسیاری از مفاهیم اساسی مسیحیت با تاریخ تفکر و تمدن بشر، به‌ویژه تفکر غرب، عجین شده است و احاطه بر ادبیات و فلسفه و تاریخ اندیشۀ بسیاری از کشورهای دنیا بدون داشتن آگاهی در مورد مبانی الهیات مسیحی غیرممکن است. بنابراین نه فقط مسیحیان، بلکه غیرمسیحیان نیز از مطالعۀ این کتاب مرجع استفادۀ فراوان خواهند برد.

در ترجمۀ این کتاب تا حد امکان کوشش شده شیوایی و لطافتِ‌ بیانِ متن اصلی به خوانندۀ فارسی‌زبان منتقل گردد. جناب آقای دکتر مهرداد فاتحی نیز بخش‌های زیادی از این کتاب را با دقت و وسواس فراوان خوانده‌ و ویرایش کرده‌اند. ایشان یکی از برجسته‌ترین صاحب‌نظران ایرانی در زمینۀ الهیات مسیحی هستند که دارای دکترای الهیات مسیحی از دانشگاه کتاب‌مقدسِ لندن می‌باشند و سالیان دراز به تدریس و پژوهش در الهیات مسیحی اشتغال داشته‌اند‏.

ترجمۀ فارسی کتاب "الهیات مسیحی" را به‌جرأت می‌توان اولین اثر جامعی دانست که در سطح آکادمیک در زمینه الهیات مسیحی به زبان شیرین فارسی در دسترس علاقه‌مندان ایرانی قرار می‌گیرد. متأسفانه به‌رغم تلاش‌های به‌عمل آمده، این کتاب هنوز در ایران توفیقِ چاپ نیافته است! اما معدود نسخه‌هایی از ترجمه فارسی آن به‌همّت انتشارات ایلام با کیفیتی عالی در انگلستان به‌چاپ رسیده است که امیدوارم مورد استقبال و استفادۀ مسیحیان واقع شود.

مطالعۀ این کتاب مفید را به تمام علاقه‌مندان مسیحی و غیرمسیحی توصیه می‌کنیم.

 

انتشارات ایلام

شابک: ۷-‏‏‏‏۱۳-‏‏‏‏۹۰۴۹۹۲-‏‏‏‏۱

نویسنده: الستر مک‌گراث

مترجم: عیسی دیباج

۶۵۸ صفحه

_____________________________

 

قیمت: ۱۰ پوند

(به انضمام هزینه پست و بسته‌بندی)

نحوۀ سفارش

آدرس پست الکترونیکی:
publications@elam.com
(لطفاً آدرس پستی خود را در نامه الکترونیکی ذکر کنید)
سفارش از طریق کتاب‌فروشی آنلاین:
http://www.elam.com/shop/Category.aspx?CatId=12
تلفن اروپا/آسیا: ۹۵۱ ۵۲۰ ۱۴۸۳ ۰۰۴۴
فکس: ۷۰۷ ۴۲۷ ۱۴۸۳ ۰۰۴۴
آدرس پستی:
Elam Publications
 P.O.Box 75, Godalming, Surrey, GU8 6YP, UK

 


ارزیابی این مقاله ٣ from ٥٢ رأی .
لطفاً این مقاله را ارزیابی کنید : ١ ٢ ٣ ٤ ٥  

نظرات ارسالی در مورد مقالهبرای این مقاله پیامی ارسال نشده است .
 

مطابق قوانین بین‌المللی تمامی حقوق مربوط به وب‌سایت کلمه برای سازمان ایلام محفوظ است. © ۲۰۱۵ واژگان کلیدی | تماس با ما | شرایط سایت | نقشۀ سایت | En